O tom, že súčasťou povinnej výbavy auta je bezpečnostný reflexný odev, už pravdepodobne viete. Síce zákon pripúšťa aj iné kusy oblečenia, reflexná vesta je tým najpoužívanejším kusom bezpečnostného oblečenia. Nielenže slúži ako ochranný prvok pri bezpečnosti na cestách, môže byť užitočná aj v iných situáciách ako napríklad na stavbe, pri jazde na bicykli, behu a pri celkovej zníženej viditeľnosti.

Čo by ste o týchto vestách ešte mali vedieť?

více v článku...

Ochrana a bezpečnosť na cestách

Bezpečnosť by mala byť prioritou nielen na ceste, na stavbe, pri zábave vonku, pri jazde na bicykli, pri športe, ale aj tam, kde ste pre vodičov takmer neviditeľní. Bez použitia reflexných viest a prvkov sa pravdepodobne nezaobídete. Je to nevyhnutná súčasť výbavy automobilov ako aj každého, kto sa pohybuje na cestách a miestach, kde nie je vyznačený priechod pre chodcov. Výstražné reflexné prvky odrážajú svetlo reflektorov vozidiel a chodec alebo cyklista je tak dobre viditeľný aj za tmy.

Okrem toho je reflexná vesta povinná nielen na Slovensku, v Českej republike, ale aj iných krajinách.

​​Viete ako a kedy použiť reflexnú vestu?

Vodiči

Podľa zákona musí mať vodič oblečený reflexný odev, ak sa pohybuje na ceste a mimo vozidla počas núdzového státia. Reflexnú vestu, by si mal však obliecť ešte pred vystúpením z vozidla.

Chodci

Chodci majú podľa zákona povinnosť označovať sa aspoň jedným reflexným prvkom pri zníženej viditeľnosti. A to v obci aj mimo obce, aby boli pre vodiča za každého počasia viditeľní.

Motorkári

Reflexný odev síce nie je pre väčšie motocykle a štvorkolky súčasťou povinnej výbavy, ale z dôvodu bezpečnosti ho odporúčame mať. Okrem toho si viditeľnosť môžete zlepšiť aj reflexnými páskami.

Cyklisti

Ani pre cyklistov nie je podľa zákona povinná výbava. Avšak bezpečnosť je dôležitá, a tak aj tu sa vždy oplatí zvážiť používanie reflexných prvkov.

Inšpirácie a tipy: Ako naučiť deti jazdiť na bicykli?

Detské reflexné vesty

Existuje veľa situácií, kedy je dôležité dbať aj na bezpečie detí. Jazda na bicykli, hra v blízkosti ciest, či cesta do školy za zníženej viditeľnosti. To všetko sú prípady, kedy je potrebné dbať na to, aby boli deti dobre videné. Obzvlášť v zimnom období, keď je ráno tma. Detská reflexná vesta tak zaručí dobrú viditeľnosť detí, keď je šero. Ak chcete zabrániť tomu, aby vodič dieťa prehliadol, keď bude prechádzať po priechode pre chodcov, zaobstarajte mu reflexnú vestu.

Reflexné vesty pre domácich miláčikov

Nielen rodičia, ale aj majitelia psov určite ocenia, keď pri venčení bude ich domáceho miláčika dobre vidieť. Obzvlášť vtedy, keď je neďaleko cesta a hrozí, že pes na ňu odbehne. Vodiči môžu psa na vozovke za tmy ľahko prehliadnuť, najmä tam, kde je cesta a hrozí, že pes na ňu odbehne. No s reflexnou vestou bude psík neprehliadnuteľný.

Vesty pre psov sa ponúkajú v rôznych veľkostiach, takže si určite budete mať z čoho vybrať. Okrem nich môžete psovi zakúpiť reflexné obojky alebo vôdzky.

Podľa čoho si vyberať reflexnú vestu?

Pri nákupe reflexnej vesty je dôležitý účel jej použitia. Treba sa rozhodnúť, či budete vestu kupovať a používať ako výbavu k vozidlu pri nečakaných situáciách, alebo ju budete používať častejšie. Od tohto rozhodnutia sa odvádza aj cena a nároky na vestu.

Materiál a farba

Najčastejší materiál pre vesty je polyester, ktorý je pevný, ľahký a odolný voči vode. Čo sa týka farieb a prevedení s reflexnými prvkami, reflexná vesta musí spĺňať technickú normu pre odevy s vysokou viditeľnosťou STN EN ISO 20471. Technická norma pripúšťa iba 3 farby a to fluorescenčnú žltú, fluorescenčnú oranžovo-červenú a fluorescenčnú červenú.

Najdôležitejšie je, aby vás v tomto odeve bolo vidno aj za zlých svetelných podmienok, cez deň aj za tmy. Či už pracujete na stavbe alebo vymieňate defekt na krajnici, musíte si byť istí, že vás bude vidieť. To, či vesta spĺňa požadované normy, sa dozviete na štítku odevu.

Dominika Blchová, PoctiveSEO.sk