Lyžovanie patrí k najobľúbenejším športom Slovákov, a rozhodne nielen ich. Avšak preplnené svahy a stále drahšie skipasy nás motivujú skúsiť konečne alternatívu – naozajstnú lyžiarsku slobodu, ktorú nám dáva skialpinizmus.

Pohyb na lyžiach mimo upravené svahy je najkrajším. Nie ste závislí na vlekoch. Proste si obujete špeciálne lyže, nasadíte tulenie pásy, a vydáte sa cestou-necestou, kam len sa vám zachce. Práve tulenie pásy umožňujú aj náročné výšľapy po extrémnych svahoch. Tulenie pásy však rozhodne nie sú jedinou špeciálnou výbavou skialpinistu. Preto sú pre začiatočníkov ideálne skialp sety. Pre tento typ lyžovania totiž potrebujete špeciálne skialpové lyže, skialpové vazanie, aj už zmienené tulenie pásy. Skialp vybavenie nepatrí medzi najlacnejšie. Rozhodne sa preto vyplatí siahnuť po akčných setoch. Ponúka ich e-shop Outdooorlive.sk.

více v článku...

Čo by ste mali vedieť o skialpinistickém vybavení?

Lyže pre skialp sú ľahšie než zjazdové. Sú tiež širšie, ale kratšie. Na konci skialpinistických lyží je prehĺbená časť slúžiaca pre upevnenie stúpacích pásov.

Odlišné je taktiež skialpinistické viazanie, To umožňuje, aby sme si pri výstupoch uvoľnili pätu. Toto viazanie býva nastaviteľné a máva brzdu rovnakú či podobnú ako zjazdové lyže.

Stúpacie pásy, nazývané tiež tulenie, majú z jednej strany samolepiacu vrstvu, ktorá sa pri stúpaní prilepí na skĺznicu lyží. Druhá strana bývala z tulenej či sobej kožušiny. Dnes sa pásy tuleními už len volajú a vyrábajú sa z mohéru či z umelého vlákna, ktoré zabráni podkĺzavaniu lyží. Pre náročnejšie trasy sa hodia aj železá. Lyžiarske skialpiniské topánky mávajú vnútornú topánku zaväzovaciu, alebo na suchý zips. Vonkajšia časť je plastová s možnosťou zmeny pohyblivosti nohy. Topánku si tak jednoducho nastavíte. Buď na výšľap, alebo na zjazd. Ani podrážku nemajú tieto topánky rovnakú ako klasické lyžiarske. Má štruktúru turistických topánok.

Eliminujte nebezpečenstvo tohto športu

Na skialpinistickú túru sa vydávajte vždy výhradne s prilbou. Dôležité je tiež vhodné oblečenie, umožňujúce slobodnejší pohyb, ale zároveň nás viac chrániace v extrémnejších podmienkach, kde nemáme možnosť sa okamžite zahriať. Pri tomto športe však musíme brať v úvahu aj lavínové nebezpečenstvo.

Základným vybavením sú pípak, teda lavínový vyhľadávač, lavínová sonda a lopata. Veľkým pomocníkom sú lavínové batohy. Ide o batohy s implementovanými systémami airbagu, zvyšujúce nádej na prežitie pri páde lavíny. Pred strhnutím lavínou musí lyžiar airbag sám rukou aktivovať. Ten sa zhruba za tri sekundy nafúkne plynom. Alebo stlačeným vzduchom, ktorý sa nachádza v zásobníku batohu. Vďaka tomu je výrazne väčšia pravdepodobnosť, že sa s batohom udržíte na povrchu. Preto by mal lavínový batoh pariť k základnej výbave každého skialpinistu. Ten sa dá samozrejme použiť ako štandardný turistický batoh a obsahuje aj zaujímavé skialp vybavenie.