Brazília je neustále sa meniaca krajina, jej miesto vo svete akoby bolo niekde medzi „pomaly vznikajúcou ekonomickou superveľmocou“ a „tikajúcou ekologickou časovanou bombou“. Každý deň sa toho udeje toľko, že človek občas potrebuje rýchle zhrnutie hlavných aktuálnych tém. Prinášame päť najdôležitejších vecí, ktoré by ste práve teraz mali o Brazílii vedieť, aby ste boli v obraze.

více v článku...

Vražda Moise Kabagambeho je znepokojujúca z pohľadu práv černochov

Keď príde mladý a energický Konžan do Brazílie za lepším životom, posledná vec, na ktorú by niekto pomyslel, je, že jeho život sa skončí tak, ako skončil. Brutálna vražda tohto mladého muža nielenže šokovala národ, ale zachytili ju kamery, a tak ju mohli vidieť milióny ľudí. Absolútne nezmyselnú brutalitu činu vystihuje moment, keď sa páchatelia váhavo pokúsia mu pomôcť, keď je jasné, že to zašlo oveľa ďalej, než očakávali.

Veľa vecí sa musí zmeniť, aby bola Brazília vnímaná ako prívetivá krajina, známa vo svete v dobrom svetle. Zaobchádzanie s nebelochmi z rôznych prostredí je problémom už celé generácie. Pre niektorých je národný tím žiarivým príkladom toho, čo nastane, keď sa prestane prihliadať na rasu a všetci ťahajú za jeden povraz. Žiaľ, život mimo krásneho futbalu je stále úplne iný. Ak sa táto tragédia stane podnetom na poriadnu diskusiu o právach černochov, vzíde z nej aspoň niečo zmysluplné.

Zosuvy pôdy v Petrópolise až príliš jasne ukazujú silu prírody

Keďže je Brazília krajinou vybudovanou medzi oceánmi a džungľami, čelí zložitému súboru ekologických tlakov. Globálne otepľovanie a zmena klímy čoraz viac spôsobujú nestabilné počasie a často následky najviac pociťujú práve najchudobnejšie a najmenej vybavené krajiny.

Petrópolis zažil ako prudké dažde spôsobili smrteľné zosuvy pôdy, ktoré zmietnu všetko, čo im stojí v ceste. Na miestach ako Petrópolis sa to deje až príliš často a vyžiadalo si to vyše 100 obetí. Tento rozsah ničenia a strát na životoch je dostatočným dôkazom, že treba investovať do opatrení na zastavenie zmeny klímy, než bude príliš neskoro.

Zmeny v pravidlách stávkovania a hazardných hier prinášajú viac možností

Po celé desaťročia sa dalo legálne stávkovať a hrať hazardné hry iba v štátom ovládaných podnikoch. Športové stávkovanie však v skutočnosti nikdy nezmizlo a často sa realizuje pokútne v mnohých pouličných prevádzkach v lokalitách, ktoré sú obyvateľom pravdepodobne dobre známe.

Jednou z hlavných oblastí rastu, ktorú tieto už asi zastarané zákony dostatočne neriešia, je svet online hier a hazardných hier. Našťastie sa nedávno zmenili články 29 – 35 národného kódexu hazardných hier a doplnili sa s cieľom chrániť online hráčov v rýchlo sa meniacom svete. Problémom však ostáva, že tieto typy právnych úprav sú veľmi technické, spletité a pre bežného človeka je prakticky nemožné ich sledovať.

K ďalšiemu zatočeniu sa hráči najjednoduchšie dostanú tak, že si nájdu online kasína, ktoré prijímajú hráčov z Brazílie a majú dobré hodnotenie. Takto sa môžu bezpečne zabaviť, kedykoľvek budú mať chuť hrať.

Nedávny zápas medzi Argentínou a Brazíliou mal dramatické následky

Keď sa zápas rozbehol uprostred lockdownov a cestovateľskej neistoty, mnohí mali pocit, že je to vítaná úľava od neustáleho prúdu zlých správ. A teraz preskočíme až do bodu, keď na ihrisko prišli funkcionári a vyhodili Argentínčanov, lebo nedodržali karanténne opatrenia v súvislosti s ochorením Covid-19. Asi sa nikto nebude čudovať, ak si pomyslíte, že život sa už nikdy nevráti do normálu.

Hoci svitá na lepšie časy, dôsledky tohto zápasu ešte pretrvávajú. V čase písania tohto článku si traja argentínski hráči odpykávajú medzinárodné tresty pozastavenia činnosti, čo ovplyvní ich kvalifikačné zápasy. Hoci sa na hráčov Brazílie neuplatnili žiadne sankcie, to, že dokonca aj elitný športový tím porušil neustále sa meniace pravidlá týkajúce sa izolácie a cestovania, je jasným signálom, že pandémia sa ešte neskončila.

Problémy s kontaminovanou vodou v Riu posúvajú favely do centra pozornosti

Každý v Južnej Amerike vie o pretrvávajúcich problémoch s odpadovými vodami a znečistením v povodí Guandu. Veľké množstvo priemyselného a domáceho odpadu, ktoré tam končí, má zdrvujúci dopad na miestne životné prostredie, no v súčasnosti je tento problém ešte závažnejší.

V dôsledku lockdownov obmedzujúcich cestovanie a obchod sa 24 % obyvateľov Ria, ktorí žijú vo favelách, skutočne začalo dostávať do pozornosti širokej verejnosti. Sú to pracovití, rodinne založení ľudia, ktorí sú teraz nie vlastnou vinou vydaní na milosť a nemilosť kontaminovanej vode. Rozšírili sa správy o sivej vode z vodovodu, ktorá je kalná a nepríjemne páchne. A keďže je voda stále viac kontaminovaná, je to problém, ktorý sa asi tak rýchlo nevyrieši.

Zamyslenie na záver

Teraz skúste všetky tieto informácie o aktuálnych problémoch vstrebať. A nezabudnite sa čoskoro pozrieť na ďalšiu rýchlu recenziu, aby ste vždy boli v obraze a poznali hlavné problémy, s ktorými sa borí jedna z najrušnejších krajín sveta.