Pravdepodobne to aj vy dobre poznáte. Donútiť vlastné dieťa k čisteniu zubov je niekedy horšie ako akýkoľvek iný boj. Samozrejme, všetko by malo ísť ľahko, bez nútenia. Vaše dieťa by v opačnom prípade mohlo mať traumu, čo by ste určite neuvítali radi.

Naučiť dieťa správnej ústnej hygiene nemusí byť nič zložité, len musíte vedieť, ako na to. Dôležité je, aby ste s tým začali už v skorom útlom veku. Je potrebné vybudovať u vášho dieťaťa potrebné návyky. Ak sa naučí čistiť si správne zuby už v detstve, určite sa vám za to poďakuje aj v dospelosti. Tak, poďme sa pozrieť na to, ako by mala vyzerať správna ústna hygiena u detí!

více v článku...

Návšteva zubára je nevyhnutná

V prvom rade nezabúdajte na návštevu zubára. Detský zubár zoberie vaše dieťa na prehliadku aj v čase, keď sa mu prerezávajú prvé zuby. Dieťa si tak zvykne na prostredie zubnej ambulancie a z ďalších návštev tak bude mať menší strach. Okrem iného, v súčasnej dobe sa niektorí zubári a sestričky špecializujú práve na deti, preto vám odporúčame vyhľadať takýchto špecialistov. Majú viac skúsenosti s deťmi aj so zaobchádzaním a správnym prístupom.

Používajte vhodné pomôcky

Na čistenie zubov používajte vhodné pomôcky. Ide o zubnú kefku, ktorá by mala mať malú hlavičku a mäkké štetiny. Taktiež nezabúdajte na vhodnú zubnú pastu. Tá by nemala obsahovať SLS – teda penivé zložky. Tie totiž len navodzujú pocit vyčistených zubov, čo nie je správne. V neskoršom veku sú nevyhnutné aj medzizubné kefky. Nezabúdajte im vždy zuby dočistiť.

Dieťa k čisteniu zubov motivujte

Samozrejme, vaše dieťa by ste mali k správnemu čisteniu zubov aj nejakým spôsobom motivovať. Sladkosti rozhodne nie sú riešením. Môžete vašim deťom sľúbiť, že pôjdete spolu na detské ihrisko, prípadne im prečítate obľúbenú knižku. Možností je skutočne veľa.