Pamätajte, aby ste sa cítili dobre vo svojom príbytku, musíte ho mať vymaľovaný tými správnymi farbami. Len málokto si uvedomuje, že farby majú vplyv na našu náladu a že ju priamo ovplyvňujú. Môžu dokonca určovať, či máme alebo máme chuť na jedlo alebo v akom celkovom rozpoložení sa budeme počas dňa nachádzať. Pamätajte teda na jednotlivé vlastnosti farieb, aj keď budete vyberať obyčajné kľučky na dvere alebo domové schránky.

více v článku...

Obývacia izba musí byť tolerantná

Veľký dôraz klaďte na správny výber farby v obývačke. Táto miestnosť v dome by mala byť predovšetkým tolerantná, pretože sa tu schádza mnoho ľudí rôznych národností, náboženstiev alebo vyznaní. Preto ideálne vsádzajte na teplé odtiene, ktoré dávajú človeku pocit, že ho vítate so skutočne otvorenou náručou.

Pokiaľ ale nie sú teplé odtiene vašim favoritom, oplatí sa staviť na chladnejšie tóny farieb. Tie síce pôsobia trochu umiernenejším dojem, na druhú stranu sú tiež veľmi vkusné a nadčasovo moderné. Vhodná je napríklad taká levanduľová alebo šalviová, prípadne sa nemusíte obávať ani svetlo zelenej (pozor ale na jej kombinovanie s ďalšími prvkami).

Farbu kúpeľne ovplyvňuje povaha

Nikde sa nepíše, že v každej správnej kúpeľni by mali dominovať svetlé odtiene. Biela farba nemusí byť tou, na ktorú vo vašej oáze pokoja a odpočinku stavíte. Bytoví architekti tvrdia, že vsádzať by sme mali na tóny, ktoré v nás zanechávajú pokoj. A aj keď je to od pradávna modrá, je pravdou, že farba v každom človeku evokuje niečo iné. Inými slovami odtieň, ktorým vymaľujete múry v interiéri, veľkou mierou ovplyvňuje vaša povaha.

Spálňa bez agresívnych farieb

Ale spálňa – tá už by mala upustiť od agresívnych farieb, ktoré by nedali človeku spať. Miestnosť má byť takou oázou pokoja, preto voľte vždy teplejšie farebné odtiene, prípadne spomínanú modrú, ktorá má v človeku tendenciu vyvolávať pokoj a pohodu.

Vhodné sú aj tóny zelené alebo pieskové. Pre odvážnych jedincov sa ponúka aj ružová, ale tá nie vo všetkých môže spomínaný pokoj vyvolávať.