Pojmom „tvrdá voda“ označujeme, vodu s vysokým obsahom minerálnych látok, ako je horčík a vápnik. Tieto minerály v zvýšenej miere vedú k tvorbe usadenín vodného kameňa v potrubiach a vodovodných zariadeniach. Okrem toho vplývajú na chuť vody, čo môže niekomu prekážať pri vychutnávaní si čaju alebo kávy. Vieme nejakým spôsobom zmierniť dôsledky tvrdej vody alebo ich úplne odstrániť?
Najúčinnejším riešením ako bojovať proti tvrdej vode a vodnému kameňu je filter na tvrdú vodu, ktorý nazývame zmäkčovač vody. Zmäkčovač vody znižuje koncentráciu minerálov, ktoré majú za následok tvrdosť vody. Práve tvrdosť vody je jedným z hlavných faktorov, ktoré spôsobujú zníženie kvality vody. Tvrdá voda poškodzuje spotrebiče, zanecháva neestetický mydlový povlak v kúpeľniach. Zvýšená tvrdosť vody spolu s vodným kameňom vysušuje pokožku a vo vlasoch zanecháva nepríjemné usadeniny, čo má za následok ich oslabenie a problém s rozčesávaním. Zmäkčovač vody ušetrí čas, energiu a najmä peniaze.
více v článku...
Čo je to zmäkčovač vody?
Na trhu dnes nájdeme rôzne druhy, ako je napríklad magnetický, polyfosfátový alebo katalytický. Najvyššiu účinnosť má katexový zmäkčovač vody. Ide o filtračný systém, ktorý z vody eliminuje vápnik a horčík, prostredníctvom procesu nazývaného iónová výmena. Ide o výmenu atómov horčíka a vápnika za ióny sodíka.
Vodný kameň skracuje životnosť spotrebičov, ako sú umývačky riadu, práčky, kávovary alebo výrobníky ľadu. Okrem spotrebičov tvrdá voda poškodzuje aj zariadenia určené na ohrev vody. Čím vyššia je teplota vody, tým viac vápnika a horčíka sa premieňa na pevné usadeniny, ktoré sa hromadia vo vnútri ohrievača teplej vody. Ak sa vodný kameň prichytí na vnútornú stenu vykurovacieho telesa, môže vzniknúť zvuk pripomínajúci jemné pukanie až praskanie. Spomínaný zvuk spôsobujú nánosy vodného kameňa, ktoré sa ukladajú na ohrievacích telesách. Tie sa naťahujú a postupne praskajú.
Ako funguje zmäkčovač vody?
Tvrdá voda preniká do nádrže, kde preteká cez lôžko guľôčok katexovej živice. Tieto guličky sú nabité iónom sodíka. Živicové guľôčky sú anióny, čo znamená, že majú negatívny náboj. Minerály vápnika a horčíka majú kladný náboj – katióny. Pretože opačné náboje sa priťahujú, záporný náboj minerálov sa priťahuje ku kladnému náboju guľôčok živice. Keď tvrdá voda prechádza živicou, guľôčky zachytia minerálne ióny a odstránia ich z vody. Keď guľôčka zachytí minerálny ión, uvoľní sa ión sodíka. Výsledkom celej reakcie je zmäkčená voda.

Jednoduchá údržba zariadenia
Zariadenia na zmäkčovanie vody sú plne automatické a umožňujú individuálne nastavenie tvrdosti výstupnej vody. Ich inštalácia na vstupnom potrubí je jednoduchá a údržba zariadenia je rýchla a nenáročná. Proces ionizácie a čistenia zariadenia sa riadi automatickou hlavicou. Po určitom množstve vody, ktoré pretečie cez zariadenie, sa spúšťa automatický proces regenerácie s použitím soľného roztoku, ktorý obnoví filtračné schopnosti katexovej zmesi a odstráni zachytené nečistoty. Čas regenerácie je možné individuálne nastaviť, napríklad v nočných hodinách, keď je spotreba vody minimálna.
Výhody zmäkčovača vody
Kvalitný zmäkčovač vody v domácnosti so sebou prináša niekoľko výhod:
- Mäkká voda zlepší účinnosť mydiel a čistiacich prostriedkov. V tvrdej vode sa horšie rozpúšťajú, čo má za následok tvorbu odolných, nerozpustných hrudiek čistiacich prostriedkov, ktoré môžeme vidieť v práčke alebo v umývačke riadu.
- Mäkká voda predlžuje životnosť elektrospotrebičov
- Mäkká voda zabezpečuje jemnejšiu pokožku a lesklejšie vlasy, zároveň ušetrí vodu. Keďže sa šampóny a mydlá lepšie rozpúšťajú v mäkkej vode, jednoduchšie sa vymývajú z pokožky a nezanechajú zvyšky.
- Pri praní v mäkkej vody zostávajú tkaniny jemnejšie a s výraznejšími farbami. Mäkká voda zabezpečuje, že čistiace prostriedky umožňujú ľahšie odstránenie nečistôt z tkanín a predlžujú tak ich životnosť.
- Mäkká voda nezanecháva nevzhľadné kvapky na sklenených a lesklých povrchoch.

Na trhu nájdete širokú ponuku rôznych typov zariadení určených na zmäkčenie vody. Aby ste vedeli, ktorý typ je ten správny, je dôležité poznať spotrebu vody a jej hodnotu tvrdosti vody. Ak si neviete vybrať, neváhajte sa obrátiť na odborníkov, ktorí majú s tvrdou vodou bohaté skúsenosti. Nielen že vám dokážu poskytnúť odborné poradenstvo, ale pomôžu aj s inštaláciou a servisom daného zariadenia.