Ste hanbliví a zimomraví? Alebo, naopak, potrebujete okolo seba veľa priestoru a chcete si každý deň dopriať zážitok ako v luxusnom SPA rezorte? Máte zdravotný hendikep, ktorý vám bráni vo vstupe do klasického sprchového kúta? O tom, či vybrať otvorený, alebo uzavretý sprchový kút, rozhoduje niekoľko faktorov – vaše povahové vlastnosti, zdravotný stav a životný štýl.

Sprchový kút je veľmi výrazným prvkom kúpeľne. Dopĺňa jej celkový vzhľad a štýl. Môžete ho inštalovať na vaničku alebo na dlažbu, vybrať rámový alebo bezrámový či zvoliť rôzne výplne sprchového kúta. Nie je totiž sklo ako sklo. A tiež sa môžete rozhodnúť, či bude otvorený, alebo uzavretý. Predstavujeme vám výhody a nevýhody oboch týchto typov.

více v článku...

Uzavretý sprchový kút poteší hanblivcov

Uzavretý sprchový kút je bežnejším variantom než otvorený sprchový kút. Hodí sa skôr do malých kúpeľní, v ktorých bojujete s každým centimetrom. Oceníte ho najmä v prípade, že ste hanblivý (a často vám do kúpeľne bez dovolenia vstupujú ďalší členovia rodiny), máte radi súkromie a osobnú hygienu považujete za intímnu záležitosť. Alebo keď ste zimomraví a potrebujete si každý večer poriadne vyhriať telo. Pri sprchovaní vnútri uzavretého kúta sa kumuluje a zostáva teplo z prúdiacej vody. V kúpeľni teda nemusíte toľko kúriť, aby ste sa cítili príjemne.

Uzavretý kút nie je pre klaustrofobikov

Nevýhodou uzavretého sprchového kúta je menej priestoru a pocitu slobody pri sprchovaní. Obzvlášť ľudia trpiaci klaustrofóbiou – strachom z uzavretých priestorov – môžu pociťovať záchvaty paniky. Menej komfortne sa však môžu cítiť aj statní chlapi. Ďalšou jeho nevýhodou je aj vyššia náročnosť pri upratovaní. To však môžete jednoducho vyriešiť tak, že si zadovážite sklá so špeciálnou povrchovou úpravou.

Bezbariérový prístup ocenia hendikepovaní a seniori

Svoje výhody a nevýhody má, samozrejme, aj otvorený sprchový kút. Môžete si ho predstaviť napríklad ako murovanú niku bez dvier. Štýlovejším a luxusnejším variantom je priechodná sklenená zástena. Jej veľkou výhodou je vstup a výstup bez dvier a jednoduchý prístup do sprchy. To ocenia najmä hendikepovaní ľudia alebo seniori, pre ktorých je dôležité dostať sa do sprchového kúta bezpečne a bez komplikácií.

Luxus ako v SPA rezorte 

Otvorený sprchový kút v podobe sklenenej zásteny má ešte jednu nespornú výhodu – vyzerá luxusne. Hodí sa do priestrannej a veľkorysej kúpeľne, ktorú ešte opticky zväčší. Sprchovanie v takom priestore vo vás vzbudí dojem, že ste v luxusnom SPA rezorte.

Nepríjemný pocit zo straty súkromia

Je jedna nevýhoda, ktorú má otvorený sprchový kút – pocit chladu pri sprchovaní. To vyžaduje, aby bola kúpeľňa neustále dostatočne vyhriata. V niekom môže otvorený sprchový kút vyvolať nepríjemný pocit zo straty súkromia a intimity alebo strach, že sa voda rozleje po celej kúpeľni. Otvorený sprchový kút skrátka nie je pre každého.