Foto: Alex Ost on Shutterstock

Strava

Jedným z najúčinnejších spôsobov, ako zmierniť podráždenie či zápal žalúdka, je správna strava. Je potrebné sa vyhýbať potravinám a nápojom, ktoré môžu spôsobovať podráždenie žalúdočnej sliznice. Konkrétne by ste mali obmedziť korenené a mastné jedlá, alkoholické nápoje, pitie kávy. Vhodnou alternatívou sú ľahko stráviteľné jedlá.

Rovnako dôležitá je aj pravidelnosť v stravovaní a primerané porcie. Bolesti brucha môžete zmierniť aj obmedzením jedla neskoro v noci.

Prírodné doplnky stravy

Pre zmiernenie zápalu žalúdka môžete tiež siahnuť po harmančekovom čaji, alebo čaji z mäty piepornej. Inou možnosťou je masticha active, doplnok, ktorý podporuje celkové zdravie a správne fungovanie tráviaceho traktu. Masticha active obsahuje chioskú mastichu, probiotiká a celý rad iných prírodných látok prospešných pre žalúdok i celú tráviacu sústavu.

Stres

Podporovať zápal v tele môže aj stres.  Relaxačné techniky, ako je napríklad meditácia, joga či dychové cvičenia, môžu byť prospešné pri jeho zmiernení. Pomôcť však môže aj chôdza alebo akákoľvek iná pohybová aktivita.

Prevencia

Tak, ako pri všetkých ochoreniach, aj v prípade zápalu žalúdka je najdôležitejšia prevencia. Vhodné stravovanie, zmiernenie stresu či obmedzenie fajčenia a alkoholu môžu pomôcť minimalizovať riziko vzniku zápalu žalúdka. Zabúdať by ste nemali ani na preventívne vyšetrenia.

Gastritída je nepríjemným ochorením, ktoré môže spôsobiť nepríjemné zdravotné problémy. V prípade, že spozorujete akékoľvek príznaky, ktoré by mohli súvisieť s gastritídou, vyhľadajte lekára, ktorý sa postará o diagnostiku a správnu liečbu.