Plánujete renovovať spálňu a hľadáte užitočné tipy? Vedzte, že aj rok 2022 so sebou priniesol niekoľko inšpirácií v interiérovom dizajne. Preto pokiaľ sa chystáte do veľkého zariaďovania spálne, pripravili sme pre vás niekoľko zaujímavých nápadov. Ak sa chcete dozvedieť viac, čítajte ďalej!

více v článku...

Renováciu spálne si naplánujte

Ešte predtým, ako začnete s renováciou spálne, je rozumné zbaviť sa nepotrebného nábytku. V tomto smere je výborným nápadom zavolať si na pomoc firmu na odvoz starého nábytku. Nemusíte sa tak namáhať s jeho likvidáciou a hľadaním zberného dvora.

Renovácia spálne má tú výhodu, že tu nemusíte brať ohľad na zachovanie funkčnosti priestoru. Na rozdiel od renovácie obývačky alebo kuchyne, tu tak môžete vo väčšej miere zapojiť svoju fantáziu. Pokiaľ sa ale nedokážete rozhodnúť ako si spálňu zariadiť, môžete sa spoľahnúť na osvedčené trendy dizajnérskych štýlov.

Rovnako aj v roku 2022 zostáva nadčasovým trendom hlavne dôraz na prírodné materiály. Nad dôvodmi netreba špekulovať. Sú totiž zdravé, nadčasové a veľmi trvácne. Okrem dreva sú ako materiál obľúbené najmä hodváb, bavlna či vlna z alpaky. Prirodzene, vedľa postelí z masívu, dbajte aj na kvalitné komplety s matracom a roštom.

Tip

Vynikajúcou voľbou pre podlahu v spálni je teplý materiál – drevené parkety, laminát, koberec… Optické zväčšenie priestoru dosiahnete svetlými farbami. Ak si zvolíte koberec, dajte pozor na to, aby splýval s hlavným odtieňom. Prípadne, aby zakryl celý voľný priestor podlahy.

Dbajte na útulnosť a zdravý spánok

Všetci sa určite zhodneme v tom, že priestor spálne by mal spĺňať predovšetkým všetky podmienky na pokojný a kvalitný spánok. Posteľ z masívu však nie je jediným predpokladom. V tomto smere je aj v roku 2022 obľúbený trend čalúneného čela postele mäkkou kožou, pričom ideálne je používať aj kvalitné antialergické matrace. Okná je vhodné vyzdobiť saténovými alebo brokátovými závesmi.

Čo sa týka posteľnej bielizne, stále sú veľmi obľúbenou voľbou jednofarebné, biele alebo sivé odtiene. Pochopiteľne, zdravý spánok najlepšie podporíte vysoko kvalitnými prírodnými tkaninami. Napríklad z bavlny, hodvábu alebo ľanu.

Nezabudnite, že pre spánok je dôležité aj vhodné osvetlenie miestnosti, ktoré by malo vytvárať príjemnú a oddychovú atmosféru. V tomto smere úplne stačí niekoľko bodových svetiel na strope. Tie môžete doplniť ešte napríklad dvoma svietidlami na nočných stolíkoch.

Ktoré dizajnérske štýly sú stále trendové?

Pokiaľ stále váhate, ako si svoju spálňu zariadiť, je najlepšie spoľahnúť sa na niektorý z dizajnérskych štýlov. Dôležité je však dbať na to, aby ste ich vzájomne nekombinovali. Prinieslo by to viac škody ako osohu, pretože by ste tým mohli dosiahnuť dojem chaosu a gýčovosti. V roku 2022 sú populárnymi najmä retro, minimalistický a škandinávsky.

Retro štýl

Vo svete dizajnérstva, rovnako ako aj inde, sa opäť dostávajú do módy prvky, ktoré boli obľúbené v minulosti. Preto v dizajne pre rok 2022 kraľuje vintage štýl. Kus nábytku s nádychom minulého desaťročia či storočia symbolizuje rešpekt a lásku k histórii.

Je tiež vhodný na zariadenie spálne na chalupe či na chate, pretože sa výborne hodí aj v prípade, že chcete podporiť rustikálnosť priestoru.

Minimalistický štýl

Menej je niekedy viac. Výnimkou nie je ani interiérový dizajn. Stále platí, že minimalizmus je najlepšou voľbou pre malú spálňu. Dbajte na základné pravidlo – nič prehnané, žiadne výrazné ozdoby. Iba jednoduché, čisté línie.

Čo sa týka farebnosti, ideálne je voliť kontrastné farby. Pri nábytku si dajte pozor, aby mal dokonale hladký a jasný povrch. Lampy je vhodné voliť v jednoduchých geometrických tvaroch.

Úsporu priestoru dosiahnete výberom multifunkčného nábytku. Dôležité je dbať najmä na to, aby disponoval aj úložným priestorom, kde si môžete pohodlne uložiť práve nepoužívané veci. Napríklad zimné bundy alebo posteľné prádlo.

Severský štýl

Podobne ako pri minimalistickom štýle, aj štýl severský (škandinávsky) je ideálnou voľbou pre chalupy či chaty. Vychádza totiž z tradície škandinávskych krajín a je inšpirovaný prírodou. Prirodzene, znamená to najmä drevo v interiéri. V priestore sa tiež snaží využívať čo možno najviac svetla – svetlé farby a veľké okná bez závesov.

Rada na záver

Veľmi dobrou voľbou je jednofarebná a svetlá farba stien spálne. Pre rok 2022 sa však stáva obľúbená aj kombinácia modrej a ružovej, ktorá vyzdvihuje inakosť a kreativitu.


Trendy v nábytku a vybavenie spálne, je mať viac drevených prvkov a priestrannú a posteľ.