Industriálny typ interiéru si žiada kovové svietidlá, k škandinávskemu poňatiu sa hodia minimalistické skelety či dokonca naplno odhalené žiarovky, retro sugestívne podsúva ušľachtilý plast, do reprezentatívnych priestorov je priam imperatívom sklo či ešte priamočiarejšie krištáľ. Nuž a podobne nástojčivé odporúčanie v súvislosti s lampami sa týka vidieckeho štýlu.
Prírodných materiálov nikdy nie je priveľa. Pri koncipovaní rustikálneho razenia príbytku sotva pomyslíte na iný základ zútulňovania, než je drevený mobiliár. Niet dôvodu upustiť práve od tohto materiálu pri výbere svietidiel bez ohľadu na to, či ide o centrálne, doplnkové alebo ambientné lampy.
K závesným, stojacím a iným dreveným svietidlám bedlivo zvoľte vyhovujúcu žiarovku. Potrebujete ňou nielen uspokojiť prevádzkové nároky od dnes takej sledovanej úspornosti cez postačujúcu intenzitu jasu až po dlhú životnosť, ale aj harmonizujúco dotvoriť celok a dodať mu punc.
více v článku...
Žltkasté svetlo evokuje žiaru krbu
Vynikajúcim trikom nielen pre vidiecky štýl zariaďovania do najmenšieho detailu je filamentová žiarovka. Dizajnom a svetelnými vlastnosťami vzdáva hold svojej konvenčnej predchodkyni, v skutočnosti však ponúka všetky prednosti moderných „lediek“.
Najdôležitejším parametrom v našom konkrétnom prípade je chromatická teplota svetla. V záujme zachovania rurálneho charakteru by najmä v obývačke a spálni nemala presiahnuť 3 000 kelvinov, čo je teplé svetlo vizuálne vnímané ako chlácholivo žltkasté, v týchto intenciách trochu evokujúce žiaru krbu.
Pri pracovni a detskej izbe so zónou na učenie však už zájdite bližšie k 4 500 kelvinom a nekompromisne ich atakujte podpornými zdrojmi v zrkadlovej časti kúpeľne a pri kuchynskej linke.
Materiál bez ohrozenia teplom
Z ekonomických aj ekologických dôvodov si nechajte poradiť LED žiarovky, čiže diódy emitujúce svetlo. Nasledujúci prepočet síce nie je fyzikálne úplne korektný, ale ak máte oči zvyknuté na odhad podľa príkonu volfrámových „edisoniek“, watty deklarované na „ledkách“ môžu byť približne osemkrát nižšie na dosiahnutie rovnakého svitu.
Zároveň zoberte na vedomie potešujúcu – logicky vyplývajúcu – informáciu, že takéto zdroje spotrebujú zhruba len osminu energie v porovnaní s klasikou. Navyše, majú až 30-násobnú životnosť, lepšie znášajú časté rozsvecovanie a zhasínanie, sú mechanicky oveľa odolnejšie, vzhľadom na absenciu toxických látok sa ľahšie triedia a jednoduchšie recyklujú a prakticky vôbec nevydávajú teplo.
V kombinácii s drevenými svietidlami práve LED žiarovky zaručujú bezpečnú činnosť. Nehrozí totiž znehodnotenie konštrukcie alebo tienidla začadením, nebodaj vznietenie. Napriek tomu, samozrejme, rešpektujte limitný príkon samotného svietidla, ktorý nájdete v dokumentácii.
Myslite na nepriehľadnosť tienidla
Pomôckou pri plánovaní je exaktný údaj o dostatočnej saturácii svetlom. V priemere sa na bežné činnosti žiada intenzita zhruba 300 luxov na 1 m². Pri miestnosti s výmerou 20 m² by teda súčet svetelného toku všetkých použitých zdrojov mal byť okolo 6 000 lúmenov.
Záleží však aj na premenných, akými sú vyhotovenie zdroja (číra alebo matná žiarovka), jeho vzdialenosť od jednotlivých miest, uhol dopadu svetla či absorpčné vlastnosti plochy (bledá v protiklade k tmavej). Pri drevených svietidlách vzhľadom na nepriehľadnosť materiálu tienidla tiež zohľadnite, koľko jasu uberie.