Máte pocit, že investovanie je skôr výsadou mužov? Tak tento trend sa rýchlo otáča a čoraz častejšie sa môžeme stretnúť so ženami – investorkami. Navyše, výsledky dosahujú neraz lepšie ako muži. K investovaniu totiž ženy pristupujú zodpovednejšie a menej často sa pri obchodovaní nechajú strhnúť emóciami. Pozreli sme sa na niektoré menej tradičné investície, ktoré by mohli byť zaujímavou voľbou práve pre zástupkyne nežného pohlavia.   

V prípade, že premýšľate kam investovať usporené peniaze, vyberať si môžete z celého radu aktív. Napríklad také akcie, podielové fondy, nehnuteľnosti, zlato či dokonca špekulatívne aktíva ako kryptomeny. Obmedzenia pri výbere prakticky neexistujú avšak netreba zabúdať, že kým pri niektorých sa dá začať doslova s pár eurami, iné si na dosiahnutie zmysluplného výnosu budú vyžadovať vyšší kapitál. 

Vyššie uvedené aktíva zrejme poznáte. Na nasledujúcich riadkoch sme si preto pre vás nachystali tipy na tie menej rozšírené, ktoré sa môžu stať zaujímavým doplnkom vášho investičného portfólia.  

více v článku...

Zlaté prstene (nielen) ozdobia

Ak sa povie investícia do zlata, väčšina ľudí si predstaví, že musíte mať snáď niekde doma naskladané zlaté tehly. V minulosti boli dokonca za „investíciu do zlata“ považované aj zubné implantáty resp. fazety z tohto drahého kovu. Foriem, ako investovať do zlata je však omnoho viac. Zaujímavou možnosťou sú aj investičné zlaté prstene, ktoré sa nielenže pri výnimočných príležitostiach stanú ozdobou vašich rúk, ale pri zodpovednom prístupe nič nestratia zo svojej hodnoty. 

Ak sa vám podarí kúpiť zaujímavý kúsok od známeho klenotníka, alebo limitovanú edíciu z eshop zlaté prstene, máte vyhraté. Hodnota prsteňa totiž zďaleka nebude vyplývať iba z použitých materiálov či drahokamu, ale aj jedinečného spracovania konkrétneho klenotníctva. 

Investícia do hudby? Ide to, ale treba sa zorientovať

Je hudba neodmysliteľnou súčasťou vášho života? Čo tak spojiť vášeň k hudbe spolu s investovaním a doplniť svoje portfólio o pár zaujímavých aktív? Spôsob je aj v tomto prípade viacero, investovať môžete napríklad do akcií produkčných spoločností, prípadne spoločností organizujúcich hudobné eventy či streamovacích služieb. Investícia do hudby môže mať ale aj fyzickú podobu, najmä ak sa zameriate na platne alebo iné nosiče limitovaných edícií. 

V prípade, že vám je blízka aj technika a máte vycibrený sluch, zaujímavá môže byť aj investícia do kvalitnej audio sústavy napríklad od Chord Electronics alebo iného hi-end výrobcu. 

Vyznáte sa? Investujte do luxusných kabeliek 

Luxusná kabelka od popredného módneho dizajnéra môže ostatné investičné aktíva z pohľadu výnosnosti veľmi ľahko poradiť. Napokon, každý mesiac môžete naraziť na rôzne zaujímavé príležitosti kúpy limitovaných edícií kabeliek od svetoznámych výrobcov. Treba sa však v tomto segmente dobre orientovať, vedieť ako kúpiť, mať pripravený dostatok voľných prostriedkov a napokon takúto kabelku aj dobre predať. Vybrané modely kabeliek Hermès, Chanel alebo Louis Vuitton môžu priniesť zhodnotenie aj na úrovni desiatok percent ročne. 

Foto: elements.envato.com