Industriálny, vidiecky či minimalistický. Tehla vynikne v každom architektonickom štýle. Tehlový obklad vyzerá pekne na stenách v obývačke aj okolo schodiska, môžete z neho vytvoriť nadčasovú a praktickú zástenu za kuchynskú linku alebo ním obložiť ostrovček v kuchyni. Ak by ste sa spýtali bytových dizajnérov, ktorý je ich obľúbený prvok v interiéri, bola by to práve tehla.

Tehlový obklad podčiarkne výnimočnosť vášho bývania. Prinášame vám 5 inšpiratívnych tipov, ako využiť tehlu v interiéri. Toto sú dizajnové trendy na rok 2023:

  • minimalizmus, funkčnosť, harmónia,
  • nadčasová elegancia s nádychom tmavých kráľovských farieb aj zemitých odtieňov,
  • oblúky na stenách, nábytku aj dekoráciách,
  • prírodné prvky s jedinečnou textúrou,
  • udržateľnosť a „upcycling“.

více v článku...

Menej je niekedy viac – stavte na minimalizmus

Pamätáte si pôvodnú obývačkovú stenu u babičky? Masívny kus nábytku umiestnený po celej dĺžke steny už dávno nie je trendy. Minimalisticky zariadený interiér prepája funkčnosť so štýlom, pôsobí vzdušne a prináša do života harmóniu. Tehlový obklad v ňom jednoznačne vynikne.

Tehlový obklad LONDON LIGHT

Tehlový obklad vdýchne vášmu domovu dušu. Jemné farby krásne doplnia biele steny a bledý nábytok s textúrou dreva. V industriálnom minimalizme môžete staviť na kontrast medzi tmavšími a bledými odtieňmi.

Trendové farby pre rok 2023? Kráľovská Viva Magenta aj príjemné zemité tóny

Útulný pocit domova prinesú do vášho interiéru jemné zemité farby. Prepojenie bledých farieb na stene a nábytku miestnosť prežiari, avšak tehlový obklad v prírodných odtieňoch nádherne vynikne aj s tmavým kontrastným nábytkom a doplnkami. 

V roku 2023 sa tmavých farieb báť nemusíte – kráľovská petrolejová, tmavozelená či Viva Magenta vnesú do obývačky či spálne nádych elegancie a luxusu.

Tehlový obklad ZANDLICHT

Prechodový oblúk z tehly dýcha históriou

Ostré línie striedajú v roku 2023 oblé a atypické geometrické tvary. Oblúky sú trendy na nábytku, dekoráciách aj na stenách. Originálny prechodový oblúk medzi miestnosťami, najčastejšie obývačkou a kuchyňou, predstavuje majstrovské umelecké dielo. 

Tehlový obklad na stene a oblúku môžete doplniť prírodnými dekoráciami alebo starožitnosťami. Spoločne budú tvoriť jedinečný kúsok histórie priamo u vás doma. Moderný vzhľad tehlovému oblúku dodá napríklad vhodne zvolené LED osvetlenie.

Tehlový obklad HUBERTUS SNOWDUST

Tehlový obklad – prírodný prvok s nezameniteľnou štruktúrou

Ak chcete kráčať s dobou, pri zariaďovaní bytu či domu by ste mali myslieť na prepojenie interiéru s prírodou a zakomponovanie rozmanitých povrchových štruktúr do všetkých miestností. Investujte do rôznych druhov izbových rastlín, ktoré rozmiestnite po celom priestore. Báť sa nemusíte ani miestností ako kúpeľňa. Pre každé miesto existuje vhodný druh rastliny.

Okrem rastlín využite v interiéri prírodné materiály ako drevo, kov či tehlu. Kvalitný tehlový obklad s jedinečnou štruktúrou ozvláštni každý interiér. Predstavuje však nielen dizajnový, ale aj veľmi praktický prvok, práve preto ho bytoví dizajnéri často vyhľadávajú. Tehlová stena sa jednoducho udržiava, má dlhú životnosť a je farebne stála.

Tehlový obklad TOSCANE ANTIEK

Nevyhadzujte, upcyklujte – ako využiť starší tehlový obklad?

Udržateľnosť je jednoznačne téma, ktorá v našej spoločnosti rezonuje už niekoľko rokov. Ani rok 2023 nebude výnimkou. Ak máte starší dom s pôvodným tehlovým obkladom, môžete ho nechať odborne zreštaurovať. Z tehál môžete tiež vytvoriť praktické prvky do exteriéru aj originálne interiérové dekorácie.

Staršie tehly vyniknú v záhrade v podobe múrika či chodníka, alebo z nich môžete postaviť nadzemné kvetináče. Z interiérových dekorácií je obľúbený tehlový svietnik i malé kvetináče na bylinky. Viete, že tehlu môžete využiť aj ako maliarske plátno? Obrazy maľované na tehle sú naozaj nezameniteľné originály.

Ak váhate pri výbere správneho tehlového obkladu, navštívte najväčší stredoeurópsky výstavný park s tehlovými obkladmi a poraďte sa s odborníkmi, ktorí tehlou žijú už viac ako 20 rokov. Showroom Rustique nájdete v Bratislave aj v Košiciach.