Hoci sú klasické slnečné okuliare štýlovým módnym doplnkom, ich primárnou funkciou je ochrana očí pred ultrafialovým (UV) žiarením. Aké zdravotné výhody so sebou prinášajú dobré slnečné okuliare? Je nosenie nekvalitnej verzie škodlivé pre oči?

Slnečné okuliare poskytujú rôzny typy ochrany

Pri aktívnom športovaní v prírode je váš zrak neustále vystavený slnečnému žiareniu. Už len tradičná lyžovačka môže predstavovať pre oči vyššie riziko, pretože časť žiarenia sa odráža aj od snehu. Slnečné okuliare s UV, poprípade aj s polarizačným filtrom dokážu zrak účinne ochrániť. Jasné slnečné svetlo tiež zvykne byť spúšťačom intenzívnej bolesti hlavy. Aj keď nemusíte byť fanúšikom neustáleho nosenia okuliarov, ich zaobstaranie je lepšia možnosť než pravidelná konzumácia liekov proti migréne.

Môžeme spomenúť aj funkciu podpory hojenia očí po korekčných zákrokoch zraku. Stanú sa akýmsi pomocníkom pre hladšie a bezpečnejšie pooperačné zotavenie. Okrem ochrany zraku vám okuliare zároveň pomôžu vidieť zreteľnejšie pri jasnom svetle. Lepší farebný kontrast podporuje kvalitnejšie vnímanie okolia, čo sa zíde napríklad pri šoférovaní. Súčasné verzie moderných okuliarov sa vyrábajú aj so zreteľom na aktuálne módne trendy. Ich vlastníctvo je samo o sebe módnym vyhlásením – nájdete ich v rôznych tvaroch, farbách a veľkostiach, aby vyhovovali vašej osobnosti. Ak pri vyberaní okuliarov nemáte konkrétnu predstavu, skúste sa inšpirovať viacerými dostupnými možnosťami, napríklad cez obchod Alza.

Nekvalitné slnečné okuliare môžu ohroziť váš zrak

Pri kúpe okuliarov síce nemusíte nutne siahať len po značkových modeloch, mali by ste myslieť na vlastnosti, ktoré naozaj dokážu ochrániť vaše oči. UV žiarenie netreba brať na ľahkú váhu a dokazujú to aj viaceré štúdie. Odborníci dokonca vytvorili vedecký prehľad o nepriaznivých účinkoch ultrafialového žiarenia na zdravie ľudí. Pravidelné a intenzívne vystavovanie sa slnku údajne prispieva k vzniku niektorých zdravotných ťažkostí, vrátane poškodenia zraku.

Na ochranu očí pred jasným dňom jednoduché zatemnené okuliare nepostačia. Aj keď dokážu pomôcť s lepším videním pri ostrom slnku, neobsahujú filter, ktorý by pohltil škodlivé žiarenia. V skutočnosti je tu isté riziko vzniku očných problémov a to dlhodobého charakteru. Pri kúpe okuliarov preto nezabúdajte na podrobné preštudovanie uvedených informácií. Niektorí výrobcovia totiž môžu tvrdiť, že ich výrobok obsahuje ochranu pred slnkom, ale nie sú v ňom špecifikované príslušné filtre. Vyhľadajte kvalitné slnečné okuliare (napríklad prostredníctvom užívateľských recenzií), aby vaše oči vydržali zdravé čo možno najdlhšiu dobu.