více v článku...

Náhradné autožiarovky nie sú súčasťou povinnej výbavy. Vozidlo s nefunkčným osvetlením však môžu policajti vyradiť z premávky ako technicky nespôsobilé. Možno ste dvojitý ľavák, ale nezaškodí mať aspoň tušenie o problematike, aby vás výpadok osvetlenia auta úplne nezaskočil.

Svietiť na ceste musíte, ale jeden typ autožiaroviek si nevymieňajte svojpomocne

Povinné celodenné svietenie zaviedol cestný zákon vo februári 2009, dovtedy sa vzťahovalo len na zimné obdobie. Počnúc rokom 2011 sú výrobcovia áut v Európskej únii povinní inštalovať denné svetlá, ktoré sa automaticky zapnú pri naštartovaní.

Náhradné žiarovky vyradili z povinnej výbavy automobilov aj preto, lebo pri mnohých vozidlách sa bez špeciálneho dielenského vybavenia nedajú inštalovať. Áno, je v tom mätúci rozpor – záleží vždy na konkrétnej situácii a zdravom rozume.

Najhorší prípad: v noci mimo obce

Zlá správa znie, že podľa vyhlášky sa vozidlo považuje za technicky nespôsobilé najmä vtedy, keď pre nesprávne umiestnené, v rozpore s ustanoveniami upravené alebo nefungujúce svetelné zariadenie predstavuje bezprostrednú bezpečnostnú hrozbu.

Ak chybu osvetlenia nemôžete alebo nedokážete okamžite odstrániť, podľa zákona smiete pokračovať primeranou rýchlosťou na najbližšie miesto, kde sa to dá – najčastejšie je to autoservis.

Pravda, v najhoršom prípade, ktorým je zlyhanie osvetlenia v noci a ešte aj mimo prostredia s pouličnými lampami a inými pomocnými zdrojmi, väčšinou zostáva len odtiahnutie s pomocou privolaných známych alebo pri využití asistenčných služieb poisťovne.

Obmedzené využitie „lediek“

Autožiarovky delíme na halogénové, xenónové a LED. Inštaláciu halogénových napospol zvládne aj laik, ak ovláda postup a disponuje súpravou aspoň základného náradia. V ich prospech hovorí aj spoľahlivosť, odolnosť a nízka cena, nedokážu však konkurovať výkonom a životnosťou.

Xenónové výbojky majú oproti halogénovým žiarovkám približne dvojnásobnú intenzitu a vyznačujú sa modrastým nádychom svetla. V tejto súvislosti je vhodné vedieť a zároveň aj rešpektovať, že legislatíva povoľuje u automobilových svetlometov práve len túto odchýlku od bielej. Pri xenónových výbojkách platí, že výmenu treba zveriť školeným odborníkom.

Technológia LED, celkovo v segmente svetelných zdrojov čoraz dominantnejšia (napríklad pre približne 20-násobnú výdrž oproti halogénkam), má v cestnej premávke dosť obmedzené využitie. Na denné svietenie sa môžu využívať homologizované „ledky“. Inak sa však ich povolené uplatnenie zužuje na palubnú dosku, batožinový priestor a interiér všeobecne.

Univerzálne odporúčania pri výmene autožiaroviek

Neodkladajte manuál auta doma. Brožúrka v zásuvke v obývačke vám na cestách nepomôže s identifikáciou potrebnej pätice zdroja, maximálneho príkonu, napätia či odporúčaného svetelného toku. Kvalitné zdroje majú svietivosť začínajúcu sa na 1 500 lúmenoch. Parametre sa u jednotlivých automobiliek a typov vozidiel líšia. Zohľadnite to pri kúpe náhradných žiaroviek, keď ich pre istotu chcete mať predvídavo poruke.

Niekoľko odporúčaní pri autožiarovkách je univerzálnych. Pri ich dodržaní zmenšíte pravdepodobnosť problémov.

  • nenechajte sa pomýliť podozrivo výhodnou cenou autožiaroviek od predajcov bez certifikácie a priaznivých recenzií: uprednostnite dôveryhodné kamenné obchody či e-shopy
  • pred výmenou nechajte žiarovky vychladnúť a ani potom na ne nesiahajte holými rukami: mastnota môže znížiť životnosť a viesť až k nezvratnému poškodeniu
  • ak sa dá, vymeňte vždy celý pár: vypálenie jednej žiarovky indikuje blížiaci sa koniec funkčnosti jej kolegyne z tandemu