Pri zariaďovaní vášho interiéru myslíte na to, že spoločná niť, ktorá vedie z miestnosti do miestnosti vo vašej domácnosti, v ňom vytvorí harmonickejšiu schému. Do určitej miery by sa vaša obývačka a kuchyňa mali zhodovať. Ale ako dosiahnuť kompatibilitu v dvoch priestoroch s takým rozdielnym využitím a atmosférou bez toho, aby sme sa namáhali? Kľúčom je výber doplnkových farieb, materiálov, podlahy a dokonca aj nábytku. Nižšie vám ukážeme niekoľko rád, ktoré vám pomôžu, či už navrhujete otvorenú kuchyňu kombinovanú s obývacím priestorom alebo dva úplne oddelené priestory.

Mali by sa obývačka a kuchyňa zhodovať?

Ak sú vaša obývačka a kuchyňa v jednom otvorenom priestore, je to jednoznačné „áno“. Bytoví dizajnéri navrhujú množstvo spôsobov, ako tieto dva priestory zosúladiť. Ak sú v oddelených oblastiach, stále je vhodné vytvoriť súdržnú schému s jemnými dizajnovými technikami.

Farebná paleta

Keď navrhujete alebo prerábate priestor, začnite vytvorením farebných paliet pre každý z nich. Posaďte ich vedľa seba, aby ste zabezpečili, že budú plynúť a spolupracovať. Nemusíte navrhovať vhodnú schému, aby ste vytvorili harmóniu. Aj keď použitie rovnakej farby alebo podobných odtieňov vytvorí súdržný pocit v obývačke aj kuchyni, čo sa dobre hodí v otvorených dizajnoch, môžete použiť aj doplnkové odtiene, aby ste zabezpečili, že izby budú mať podobný rukopis. Doplnkové odtiene sa môžu nachádzať na doplnkoch ako sú vázy, svietniky, umelecké diela, tapety či vankúše.

Šedá môže byť prekvapivo všestranná pre obývaciu izbu a s radosťou sa bude vrstviť s mnohými farbami, ako je atramentovo modrá, dymová zelená a ružová. Šedé v odtieni Ammonite alebo Purbeck Stone sa často považuje za čistejšiu estetiku, zatiaľ čo sivá použitá na hlbšom konci stupnice môže krásne obstáť v tradičnejšom dizajne.

Jednotná podlaha

Podlahová krytina, ktorá sa bude ťahať z kuchyne až do obývačky, môže tieto dve zóny vizuálne prepojiť, najmä ak ide o otvorený priestor. Ideálne je, ak je na celom poschodí jednotná podlaha. Ak hľadáte prepojenie kuchyne s obývacou izbou v otvorenom priestore, ideálne je, ak jednotlivé zóny oddeľujú koberce. Dbajte na to, aby sa dopĺňali z hľadiska farby a dizajnu, ale neladili navzájom. To pomáha prepojiť, ale definovať dva priestory.

Spojená obývačka s kuchyňou prináša otvorený priestor, kde môžete tráviť so svojou rodinou voľný čas. Deti sa môžu hrať v obývačke alebo sledovať televízor, zatiaľ čo vy budete pripravovať v kuchyni večeru. Stále však máte jeden druhého k dispozícii a svoje deti pod dohľadom.