Nielen po náročnom dni si chceme vydýchnuť a upokojiť svoju myseľ. Domov je miesto, nad ktorým by sme mali mať plnú kontrolu, ktorú vo vonkajšom svete prakticky nemáme. Ako postupovať, aby nám domov stále poskytoval bezpečné zázemie, útulno, pohodlie a prinášal pozitívnu energiu do života? Prinášame vám niekoľko tipov.

více v článku...


Pozvite si domov slnečné svetlo


Prirodzené slnečné svetlo je esteticky príjemné, znižuje depresiu, má povzbudzujúci vplyv a zvyšuje produktivitu. Pretrvávajúci nedostatok slniečka môže vyvolávať smútok alebo zvýšiť úzkosť. Privítajte preto hrejivé lúče a viac svetla vo svojom interiéri. Zvážte inštaláciu väčších okien, svetlíkov, sklenených dverí a všetkého, čo podporí prirodzené svetlo. Nezaťahujte žalúzie alebo závesy v čase, keď je vonku ešte vidieť. Využite aj zrkadlá, ktoré pomôžu šíriť svetlo naprieč domovom.


Správny výber farieb


Farby použité v domácnosti výrazne ovplyvňujú naše pocity a náladu. Pokiaľ ide o duševné zdravie, psychológia farieb je dôležitou súčasťou. Správne zvolené farby by v nás mali vyvolávať pocity vzdušnosti, pokoja a uvoľnenia. Neutrálne a tlmené farby, ako je napríklad šedá alebo béžová, majú skvelé uplatnenie v minimalistických domovoch, pretože nie sú nijako rušivé. Na ich doplnenie sa potom hodí vyberať odtiene inšpirované prírodou, napríklad modrá alebo zelená farba sú perfektné.

Investujte do pravej zelene

Rastliny majú širokú škálu prínosov pre fyzické aj duševné zdravie. Aj keď môže byť lákavé obstaranie krásnej umelej rastlinky, ktorá je kompletne bezstarostná, majte na pamäti, že čerstvé kvety, vždyzelené aj kvitnúce rastliny sú nevyhnutné pre zdravú interiérovú klímu. Pôsobia blahodárne na našu psychiku, upokojujú myseľ, zmierňujú pocity únavy a tiež bolesti hlavy.