fotka od Kylie Osullivan na Unsplash

Ako najväčšia a najlepšia profesionálna ženská basketbalová liga na svete je WNBA známa tým, že sa tam objavili niektoré najväčšie svetové talenty. V minulosti boli ťahákom ligy hráčky ako Diana Taurasi či Tamika Catchings a dnes sú inšpiráciou pre súčasnú generáciu.

Po 25. výročí ligy v roku 2021 je pre fanúšikov dobrou správou, že mnohé skvelé hráčky sú odhodlané ísť v šľapajach legiend.

Predstavujeme päť hráčok WNBA, ktoré tento rok upútali v lige pozornosť.

více v článku...

Rhyne Howard (Atlanta Dream)

Hneď po skončení pôsobenia v univerzitnej basketbalovej lige za Kentucky Wildcats, kde ju asociácia basketbalových novinárov (USBWA) označila za nováčika roka a kde dvakrát získala titul hráčky roka juhovýchodnej konferencie (SEC), sa Rhyne Howard dokonale udomácnila vo WNBA.

Jej prvá sezóna v tíme Atlanta Dream bola jednou z najlepších nováčikovských sezón v histórii klubu. Nielenže sa stala iba deviatou hráčkou v histórii NCAA, ktorá bola zvolená do troch výberov najlepších amerických tímov AP, za svoju skvelú hru bola tiež vyhlásená za Nováčika roka 2022 v WNBA.

Bola to sezóna, ktorá začala poriadne zostra. Rhyne Howard nazbierala vo svojich prvých piatich zápasoch 100 bodov, čo je siedmy najvyšší výkon nováčika v histórii ligy.

Ak si to udrží, určite sa zaradí medzi veľké hviezdy.

Jackie Young – (Las Vegas Aces)

Život v hlavnom meste hazardu môže byť pre mnohých pokušením, no intenzívne sústredenie Jackie Young naznačuje, že jej ani nenapadlo hrať online casino hry, nehovoriac o tom, že by do niektorého zo známych mestských kasín zavítala osobne.

V roku 2022 ju zvolili za najlepšiu hráčku ligy, v hlasovaní získala 32 z 56 možných hlasov, zažiarila v tíme, ktorý skončil na špičke Západnej konferencie. Prvýkrát nastúpila v All-Star WNBA, za 34 štartov dosiahla priemer 15,9 bodu, 4,4 doskoku a 3,9 asistencie pri 43-percentnej streľbe za tri body, čo sú jej kariérne maximá.

Stále má len 25 rokov a vo svojej krátkej kariére, počas ktorej už stihla veľa, získala napríklad olympijské zlato v basketbalových hrách 3×3 na hrách roku 2020.

Neustále je pod tlakom, aby sa zlepšovala, no rodáčka z Princetonu ukázala, že má správnu mentalitu, aby túto výzvu zvládla.

Teaira McCowan – (Dallas Wings)

Kľúčovou črtou doterajšej kariéry Teairy McCowan v WNBA bola konzistentnosť, no jej výkony sa v posledných rokoch skutočne rozbehli.

Okrem viacerých ocenení za svoje vysokokvalitné hranie nazbierala za štyri sezóny celkovo takmer 2000 bodov. Je tiež špecialistkou na doskoky, má dve najvyššie hodnoty v histórii klubu (305 a 308 v rokoch 2019 a 2021).

Po júlovom podpise zmluvy s Galatasarayom prenesie svoj talent do tureckej Superligy. Či je liga pripravená na túto silnú hráčku, to už je iná otázka.

Gabby Williams (Seattle Storm)

Útočníčka Seattle Storm toho počas svojej krátkej kariéry dosiahla veľa.

Po získaní titulu WBCA National Defensive Player of the Year (obranca roka) v roku 2017 sa stala stálou súčasťou tímu Chicago Sky, pričom jej najväčším úspechom bol 21-bodový zápas proti Indiane.

Gabby Williams sa presunula do Európy, kde s tímom Šopron Basket vyhrala EuroLigu v basketbale žien 2021-22. Pred nadchádzajúcou sezónou sa vrátila do Spojených štátov, kde bude hrať za Seattle.

Ak sa dostane do podobnej formy ako doteraz, bude silou, s ktorou sa v WNBA bude musieť počítať.

Candace Parker (Chicago Sky)

Candace Parker má za sebou dlhú a žiarivú kariéru, no ešte ju nezavesila na klinec.

V auguste sa stala prvou hráčkou v histórii WNBA, ktorá dosiahla viac než 15 bodov, 15 doskokov, 5 asistencií a 5 blokov v jednom zápase play-off, čo je vo veku 36 rokov fenomenálny výkon.

No nikoho by to nemalo prekvapiť. Rodáčka zo St. Louis dvakrát vyhrala titul najužitočnejšej hráčky ligy (MVP), bola taktiež šampiónkou WNBA a MVP finále. Je tiež v prvej pätnástke v historickom rebríčku bodov a asistencií.

Aj keď je Candace Parker od roku 2018 analytičkou a komentátorkou, nejaví žiadne znaky, že by pomýšľala na odchod do dôchodku a môže byť ozdobou ligy ešte niekoľko rokov.