Možno neviete, že je kolagén základná stavebná bielkovina, ktorá nie je rozpustná vo vode. Spája bunky tkanív, kostí a šliach. Nájdeme ju nielen v chrupavkách kĺbov, kde o ňom často počujeme v spojitosti s bolesťami kĺbov, ale taktiež tvorí asi 75 % našej pokožky. Dalo by sa povedať, že je kolagén lepiacou hmotou tela živých organizmov, pretože naše telo drží pohromade vďaka jedinečnej štruktúre skladajúcej sa z troch proteínových reťazcov stočených do špirály.

více v článku...

Kedy by ste mali začať dopĺňať kolagén?

Kolagén potrebujeme nielen kvôli funkčnosti pohybového aparátu, ale aj na to, aby naša pokožka vyzerala zdravo, sviežo, bez vrások a známok starnutia. Či chceme alebo nie, do asi 25 rokov veku naše telo produkuje veľké množstvo kolagénu, ale neskôr dochádza k veľmi výraznému poklesu, a to aj z roka na rok. Po dovŕšení 45 rokov tvorba kolagénu takmer ustane, preto je vhodné dopĺňať ho do tela externe. Pomôžete tak nielen pohybovému aparátu a pleti, ale aj nechtom alebo vlasom.

Správajte sa tak, aby ste kolagén nestrácali

Vek neovplyvníme, ale svojím správaním môžeme ovplyvniť to, ako sa nám darí s kolagénom hospodáriť. K strate kolagénu prispieva nadmerné vystavovanie sa UV žiareniu, chýbajúca fyzická aktivita, nedostatok vitamínu A, C, E, železa a vápnika, ale aj minimum pobytu na čerstvom vzduchu, nízka miera regenerácie po fyzickom cvičení a cvičení vedúcemu k zraneniu. Vo veľkej miere prispieva aj stres.

Správne vybraný kolagén pomáha aj pri rednutí kostí a pre dobrú funkciu nervového a imunitného systému.

Vyberte si kvalitný kolagén

Kolagén vyberajte podľa toho, koľko je obsiahnutých látok v produkte, ktoré veľmi pomáhajú jeho vstrebateľnosti, hlavne vitamínu C. Zaujímajte sa aj pôvod prípravku. Zárukou kvality je certifikovaná spoločnosť vo farmaceutickom priemysle, ktorá produkt ponúka. Nezabudnite sa zaujímať aj o stráviteľnosť kolagénu. Optimálnu mieru vstrebateľnosti a správnu dennú dávku kolagénu ponúka napr. Hydrolyzovaný kolagén – Cartlis od spoločnosti Aptissen S.A. Má skvelé hodnotenie u nás aj vo svete, a aj vy s ním budete zaručene spokojní.