O svoje kĺby sa treba starať. Problémy s kĺbmi sa objavujú nielen u seniorov, ale aj u ľudí, ktorí ich vystavuje vysokej námahe a nadmerne ich zaťažujú. Skôr či neskôr sa môže objaviť bolesť kĺbov, a v niektorých prípadoch aj ochorenia kĺbov.

Mnohí z nás nevenujú kĺbom nejakú veľkú pozornosť a do doby kým nás poslúchajú a naplno fungujú sa o ne takmer vôbec nezaujímame. Prvé príznaky, že s našimi kĺbmi niečo nieje v poriadku (bolesť) poväčšine zaženieme  nejakými liekmi niekedy sa stane, že ich spoľahlivo ignorujeme.

Kĺby sú ale z hľadiska funkčnosti pohybovej aparatúry tou najdôležitejšou súčasťou. Či už ide o jednoduché kĺby, alebo zložené kĺby bez žiadneho z nich by sme neboli schopný urobiť žiadny plnohodnotný pohyb.

více v článku...

Prečo nás vlastne bolia kĺby?

Pri každodennom pohybe sú kĺby neustále namáhané pôsobiacim tlakom a čelia tak vlastnému poškodeniu. Najviac zraniteľný je kolenný kĺb, pretože znáša celú hmotnosť tela prípadne ďalšie sily pri cvičení behaní alebo inej námahe.

Komu viac hrozí bolesť kĺbov?

Ľudia častejšie pociťujú bolesť kĺbov s postupujúcim vekom. V súčasnosti bolesti kĺbov pociťujú aj mladí ľudia (pretože svoje kĺby moc zaťažujú či to je cvičenie, alebo majú zlú životosprávu fajčenie, alkohol a pod. Práve preto by mali ľudia prestať fajčiť alebo vôbec s týmto zlozvykom ani začať, keď škodí nášmu zdraviu ).

Vyššie riziko poškodenia kĺbov v kolenách postihuje ľudí s nadváhou alebo dokonca aj tým, ktorí to preháňajú s cvičením.

Bežné príčiny bolesti kĺbov

Bolesť kĺbov je zvyčajne dôsledkom nejakých zranení (napr. podvrtnutie kolena či členku pri športe), alebo osteoartrózy, ktorá najčastejšie postihuje kolená bedrové kĺby a malé kĺby na rukách.

Typy bolesti kĺbov

Bolesť šije, bolesť dolnej časti chrbta, bolesť kĺbov palca ruky, bolesť v oblasti bedrového kĺbu, bolesť kĺbov v prstoch na rukách, bolesť kolien, bolesť prstov na nohách.

Ako fungujú kĺby a aké problémy sú s nimi spojené ?

V anatómii predstavujú kĺby jeden z najdôležitejších mechanizmou pohybovej sústavy. Kĺb sa skladá z kĺbového puzdra, kĺbovej chrupavky a v niektorých prípadoch aj prídavné kĺbové štruktúry.

Najčastejšie poruchy a problémy, ktoré kĺby postihujú:

  • Artroza ( osteoartroza)
  • Artrída ( chronická, alebo reumatická)
  • Syndróm karpálneho tuleňa
  • Bechterevova choroba
  • Výron do jablkového kĺbu a pod.

Absolútne najčastejším a najbežnejším príznakom, že naše kĺby nie sú v poriadku je bolesť. Je to zároveň presne ten druh syndrómu a prejavu, ktorý mnoho krát len prehliadneme a zaženieme ho nejakými liekmi a ignorujeme tú bolesť.

Mnohí z nás veľmi často podceňujú tento príznak. Pokiaľ sa však budeme starať aj preventívne o svoje kĺby predídeme určitým nepríjemnostiam a nič z určitých chorôb kĺbov sa u nás neprejaví.

Čo pomáha na liečbu kĺbov?

Na preventívne zlepšenie stavu našich kĺbov existuje v súčasnosti mnoho možnosti. Jednak môžeme eliminovať škodlivé faktory, ale najme priamo podporiť zdravie našich kĺbov. Niekomu môže vyhovovať alternatívna liečba kĺbov vo forme biorezonančnej terapie. Veľmi účinnou pomôckou môže byť aj priessnitzuv obklad.

Činnosti, ktoré pomáhajú najviac na kĺby

Plávanie a pohyb vo vode, zdravé tuky, vitamíny a minerály, správny pitný režim, dostatok odpočinku.