Vybrať tú najvýhodnejšiu hypotéku nie je veľmi jednoduché. Treba si všetko poriadne zvážiť –  nekupujeme si topánky, ale finančný produkt, ktorý výrazne ovplyvní naše financie na ďalších “pár” rokov. Je vhodné si pozrieť ponuky od všetkých možných bánk, ktoré sú na trhu.

více v článku...

Na čo všetko treba myslieť?

Prvým najzákladnejším krokom je si porozmýšľať, načo vlastne si hypotéku berieme –  podľa toho nám v banke poradia druh hypotéky akú by sme mali zvoliť ( účelová, bezúčelová, refinančná)

Ako však spoznať tu najvýhodnejšiu hypotéku? Skvelým pomocníkom pri tomto prieskume je hypokalkulačka. Nie je dôležité sa však zamerať len na výšku úrokov, ale je dôležité si zohľadniť všetky ďalšie možné poplatky.

Aké poplatky by sme určite nemali prehliadnuť ? Určite je to výška poistenia hypotéky aj našej nehnuteľnosti na, ktorú si berieme hypotéku, dôležitá je aj suma za vedenia účtu a poskytnutie úveru.

Pred výberom hypotéky je vhodné si urobit aj analýzu všetkých poplatkov, aby sme vedeli úver poriadne a načas splácať.

Dôležitá podmienka pre schválenie hypotéky

Jednou z podmienok, aby nám hypotéku určite schválili je záložné právo nehnuteľnosti. Veľkou výhodou je, že banky nevyžadajú, aby nehnuteľnosť bola v priamom vlastníctve osoby ktorá žiada o hypotéku. Vlastníkom nehnuteľnosti, ktorú založíme môžu byť rodičia, súrodenci, či dokonca aj známi alebo priatelia.

Ako sa rozhodnúť pre tu správnu banku?

Na trhu existuje v dnešnej dobe plno bánk, ktoré poskytujú tieto služby. Stačí si len vybrať druh hypotéky a môžeme požiadať. Podľa čoho však môžeme usúdiť, ktorá banka je tá správna? Odpoveď nie je celkom jednoduchá, pretože ako sa hovorí – sto ľudí sto chutí.

Môže sa stať, že hypotéka, ktorá je vhodná pre nás môže byť pre niekoho iného úplne nevhodná. Je viacero faktorov, ktoré na toto vplývajú. Veľkú váhu pri výbere banky majú rôzne parametre (výška úrokov, výška splátky, doba splácania a pod.)

Ako teda zistiť ktorá hypotéka je pre nás tou najvýhodnejšou?

Je to veľmi jednoduché. Síce si na internete môžeme vyhľadať hypotekárnu kalkulačku tam zadať všetky možne potrebné informácie, ktoré od nás budú žiadať a kalkulaćka vypočíta či je pre nás tá hypotéka výhodná alebo nie. Avšak nie je to také jednoduché, pretože kalkulačka počíta väčšinou s ideálnymi prípadmi. A nie s tými individuálnymi, s ktorými nám dokáže pomôcť skúsený finančný poradca. Navyše s finančným poradcom môžeme získať lepšie podmienky a takisto nám všetko potrebné vysvetlí.

Ak už máme vybranú hypotéku, máme vybranú banku, už je len potrebné si pripraviť všetky doklady, dokumenty, ktoré sú potrebné pri vybavovani hypotéky. Ak naša hypotéka bude schválená po doložení všetkých potrebných dokladov je už len dôležité sa pripraviť na podpis zmluvy.

A hotovo! My už si len môžme zabezpečiť nehnuteľnosť, alebo inú vec, na ktorú sme si hypotéku brali.