Ak patrí cestovanie medzi tie aktivity, ktoré vás napĺňajú a robia váš život pestrejším a zaujímavejším, iste oceníte kvality príručnej batožiny. Hoci je svojou veľkosťou tak akurát, dokáže vo svojom vnútri poňať všetko najdôležitejšie, čo počas cesty či letu potrebujete. Aj preto sa príručný kufor teší priazni nielen leteckých pasažierov.

více v článku...

Príručný kufor musí spĺňať niekoľko kritérií

Nie je to len tak, že sa výrobca rozhodne vyrobiť kufor ľubovoľných rozmerov a nazve ho príručným kufrom. Tento typ batožiny je limitovaný nielen svojimi rozmermi či hmotnosťou, ale tiež obsahom. Ak teda plánujete kúpu príručnej batožiny, je dobré si najprv preštudovať podmienky prepravy jednotlivých prepravných spoločností. Každá z nich má totiž na palubnú batožinu iné požiadavky. Tým najzákladnejším kritériom je jej veľkosť. Aj tu nájdeme isté odchýlky, vo väčšine prípadov sa však príručný kufor musí zmestiť do priehradky nad sedačkou alebo do priestoru pod sedadlom. Oproti ekonomickým triedam majú nízkonákladové letecké spoločnosti oveľa prísnejšie limity na rozmery či hmotnosť príručných kufrov, môžeme však ich veľkosť zovšeobecniť do rozmerov 55x40x20 cm, hoci niekde sa môžeme stretnúť aj s rozmermi 55x35x25 cm. Pozor si však treba dávať aj na hmotnosť kufra, ktorú má každá spoločnosť deklarovanú so svojich pravidlách.

Aký by teda mal byť kufor do lietadla?

Príručný kufor už na prvý pohľad pôsobí ako zmenšenina klasického cestovného kufra. A hoci je kompaktný rozmermi, štedrosťou svojho interiéru dokáže milo prekvapiť. Pri kratších cestách je príručný kufor často jedinou batožinou, ktorú cestujúci má. Materiály používané na ich výrobu sa vyznačujú ľahkosťou, vysokou odolnosťou, a teda aj trvácnosťou. Príručná batožina musí do svojich útrob schovať všetko potrebné počas letu, často do nej však pohodlne zbalíte aj pár kúskov oblečenia. Množstvo priehradiek, flexibilný úložný priestor, fixačné popruhy či zámok pre väčšiu bezpečnosť – to všetko patrí do základného vybavenia každej príručnej batožiny. Rotačné kolieska a výsuvná rukoväť manipuláciu s ňou len uľahčujú a zjednodušujú. Všetko toto je navonok neviditeľnou súčasťou príručných kufrov, čo však neujde oku pozorovateľa, je jeho dizajn. Áno, dizajn kufra do lietadla je jedným z mnohých parametrov, ktoré z neho urobia skvelý cestovateľský doplnok.

Pri výbere príručného kufra je teda potrebné pamätať na niekoľko základných kritérií, avšak aj napriek obmedzeniam sa netreba obávať, že by bol tento druh batožiny nudný alebo menej štýlový. Vhodne zvolený kufor do lietadla, ale aj na cesty autom či autobusom bude okrem svojich kvalitatívnych vlastností dokonalou prezentáciou vášho osobného vkusu a štýlu.