Jesť vyvážené jedlo je dôležité pre naše zdravie a zachovanie celkovej pohody. Hoci organické, vysokokvalitné ingrediencie, zdravé tuky a sladidlá sú vysoko na zozname pri príprave zdravých receptov, nezabúdajte ani na hrnce, panvice a náčinie, ktoré používate. Je ľahké nadchnúť sa pre skúšanie nových, zdravých receptov, a pritom prehliadať stav vášho riadu.

Kontrola kuchynského riadu

 Z času na čas prehľadajte svoje kuchynské skrinky a vyhoďte hrnce, panvice a riady, ktoré nie sú bezpečné. To isté platí aj pre šálky či poháre na víno, ktoré sú prasknuté alebo poškodené a hrozí riziko poranenia. Máte v kuchynskej skrinke panvice potiahnuté teflónom? Mnohí predpokladajú, že ak nie sú panvice poškriabané, ich používanie je stále bezpečné. Nepriľnavý riad, aj keď nie je poškriabaný, môže pri používaní pri vysokej teplote vylučovať toxické výpary. V skutočnosti aj niekoľko minút vysokého tepla môže preraziť povlak a uvoľniť toxíny. Riešením je použiť tieto panvice na recepty, ktoré vyžadujú prípravu jedla pri nízkej teplote alebo ich vymeniť za nerezové hrnce.  Nerezová oceľ nereaguje s jedlom, a preto je preferovaným materiálom pre riad a bude vždy vyzerať ako nová bez ohľadu na to, koľkokrát ju použijete. Pravdepodobne už viete, že nehrdzavejúca oceľ je pružný a odolný kov, ktorý je  tvrdý a lesklý. Nerezové hrnce a panvice sú ľahké a ľahko sa s nimi manipuluje, čo znamená, že sú skvelé pre ľudí, ktorí majú artritídu alebo bolesti kĺbov. Nádoby z nehrdzavejúcej ocele rozvádzajú teplo pri varení rovnomerne a zaisťujú, že vaše jedlo bude vždy perfektne pripravené, takže sa nemusíte obávať pripáleného jedla. Nerezový riad ponúka moderný vzhľad a odolnú konštrukciu pre vašu kuchyňu. Vždy si vyberajte hrnce a panvice z nehrdzavejúcej ocele, ktoré sú vhodné do rúry, ľahko sa čistia a sú vhodné do umývačky riadu.

Silikón v kuchyni – áno či nie?

Silikónové formy sú opätovne použiteľné, nepriľnavé a dostupné v stovkách veľkostí, farieb a zábavných tvarov. Vďaka týmto nádobám je pečenie ešte kreatívnejšie a zábavnejšie. Tieto formy sú skvelým riešením na zníženie tuku pri pečení, pretože 100% nepriľnavý povrch znamená, že ich nemusíte striekať olejom alebo maslom. So silikónovými pomôckami na pečenie si užijete veľa zábavy. Nechajte svoje deti v kuchyni piecť sladké dobroty v tvare sezónnych symbolov, obľúbených postavičiek, srdiečok, hviezdičiek a podobne. A keď sú muffiny alebo koláče hotové a vychladnuté, ľahko z formy vyskočia. Tento materiál tiež veľmi rýchlo chladne, takže sa nemusíte báť, že si vaše ratolesti popália prsty. Možno sa pýtate tú najdôležitejšiu vec, je silikón pri pečení bezpečný? Existuje veľa dezinformácií o toxicite tohto materiálu, ale môžeme vám povedať, že je bezpečný a netoxický. Odporúčame si však pred kúpou overiť, či sú silikónové panvice a formy vyrobené zo 100 % čistého potravinárskeho silikónu. Ak áno,  je všetko v poriadku.