více v článku...

Pri zariaďovaní domácnosti ste sa práve dostali k vybaveniu kuchynských priestorov, v ktorých samozrejme nesmie chýbať ani sporák a vy tak nejako stále netušíte, akú alternatívu si zvoliť medzi elektrickou a plynovou variáciou? Alebo máte doma prvý či druhý typ sporáku a zaujímalo by vás vedieť, v čom sa skrývajú výhody poprípade nevýhody jednotlivých druhov? Pokúsime sa vám čo najlepšie odpovedať na tieto otázky a veríme, že po prečítaní článku budete mať jasnejšie v tom či do vašej novej kuchyne patrí elektrický alebo plynový sporák.

Plynový a elektrický sporák – výhody a nevýhody 

Je pravdou, že profesionáli v gastro odvetví preferujú používať plynový sporák na prípravu pokrmov. Hlavná devíza sa skrýva v kontrole nad teplotou, kedy pri plynovom sporáku jednoducho nastavíte teplotu v danom momente a máte o nej prehľad počas celej doby varenia, kde pri elektrickom sporáku rozpálite platňu a ten proces zahriatia prebieha postupne aj postupne následne chladne.

V našom porovnaní samozrejme nemôže chýbať asi to, čo bude zaujímať najväčší počet čitateľov, a to je otázka o tom, ktorá alternatíva je lacnejšia? Vo všeobecnosti bude varenie na plyn vždy lacnejšie. Ak nemáte do domácnosti zavedený plyn a potrebujete nakupovať plynové bomby, z časového hľadiska a z hľadiska nákladov, je vhodnejšie pravdepodobne zvoliť elektrickú alternatívu. 

Nevýhodou plynových sporákov, ktorá zohráva nejakú kľúčovejšiu úlohu je ich čistenie a prípadná údržba, ktorá je zdĺhavá a vôbec neprebieha tak jednoducho ako v prípade elektrických platní, ktoré jednoducho pár krát pretriete hubkou a máte vybavené. Pre tých z vás, ktorí radi pečú alebo pripravujú pokrmy prevažne v rúre, bude zohrávať rolu aj to, že plynové sporáky disponujú menej presným regulovaním teploty v rúre. Samozrejme toto sa dá jednoducho vyriešiť tým, že si kúpite kombinovaný plynový sporák, ktorý sa vyznačuje zachovaním plynovej varnej dosky a elektrickou rúrou. Takýmto spôsobom si stále udržíte benefity plynovej varnej dosky a zároveň získate benefity elektrickej rúry (kde spadá spomínaná lepšia regulácia teploty ako aj lepšie teplotné spektrum). 


Pro ohřívání místnosti můžete použít i krbová kamna, které pokoj velmi rychle vyhřejí a dlouho udržují teplotu.