Vo vašej kúpeľni sa môže schovávať pleseň a vy o tom ani nemusíte vedieť. Stačí, keď nebudete upratovať a pri tom udržiavať trvale vlhkú klímu alebo veľmi kúriť. Tiež záleží na tom, aký máte systém odvetrávania. Zbaviť sa plesne natrvalo je ale dosť ťažké. Naše kúpeľne im túto tropickú klímu a výživu ponúkajú viac než dosť.

více v článku...


Z čoho pleseň vzniká?

Jednotkou na vašom zozname sú miesta s najväčšou vlhkosťou. Napríklad odpady, kanáliky, výlevky, potrubie a jeho vstupy do stien. Ďalšou pravdepodobnou lokalitou budú hladké a keramické povrchy, ktoré majú potenciál stať sa podkladom pre kondenzáciu.

Sústreďte sa na priestory, kde dochádza ku kontaktu dvoch teplotne rozdielnych prostredí. Okenné sklá a parapety, okolie rámov dverí, prechod výlevky do plastového kolena odpadového potrubia, pripojenie kotla. Oplatí sa odstaviť nábytok od stien, obzvlášť v rohoch, prípadne sústrediť trochu pozornosti do miest, kam sa obvykle nepozeráte. Dobrou poučkou je, že tam, kde by sa bežne usadzoval prach, za vlhka rastú plesne najčastejšie.

Všetko skontrolujte

Každý druh plesne vníma vašu kúpeľňu ako komplexný ekosystém. Plesne nikdy nechodia samé, a nemá cenu zlikvidovať jeden nepekný porast a druhý prehliadnuť.

Plesne sa šíria vzduchom, takže sa pokojne môžu z jedného „zdroja“ usadenom v kútiku miestnosti presunúť na druhú stranu miestnosti. Starostlivá prehliadka vám tiež umožní stanoviť, či riešite počiatočný nárast alebo dobre usadené plesňové kultúry. Zatiaľ čo plesňový štart vyriešite pri bežnom upratovaní, stabilizované kolónie si žiadajú extra starostlivosť, profesionálne prostriedky a ochranné pomôcky. Dosť možno nepôjde len o čistenie, ale treba tiež osekanie omietky, sadrovanie alebo nový náter.
Preberte si veci

Tie najmenšie plesne neviditeľne prerastajú okolím. Sú aj tam, kde nie sú priamo vidieť. Pokiaľ teda riešite plesňový porast vedľa skrinky na uteráky, počítajte s tým, že sa už zabývali aj v uterákoch. Vložte ich do igelitového vreca a pri ďalšom praní ich vyperte od ostatnej bielizne zvlášť. Kúpeľňový stolček sa tiež nemusí javiť plesňou zasiahnutý, ale spory na svojom tele zrejme nesie. Bude potrebovať vydrhnúť, pretože inak sa pleseň rýchlo vráti späť. Hrozí, že nie všetko zasiahnuté plesňou pôjde vyčistiť alebo zachrániť.