Hoci sú korkové podlahy na trhu už mnoho desaťročí, v poslednej dobe sa dostali do módy zásadným spôsobom, a to vďaka tomu, že ide o „zelený“ obnoviteľný zdroj, ktorý možno použiť bez pocitu viny spojeného s používaním ušľachtilých tvrdých drevín.

Čo sú korkové podlahy?

Korok pochádza z kôry korkového duba (Quercus suber) a pravidelne sa zbiera zo živých stromov na plantážach vysadených na komerčné účely. Korok je preto úplne prírodný, opakujúci sa a ľahko obnoviteľný materiál. Pri výrobe podlahových výrobkov sa korok melie, lisuje a formuje do plátov spojených živicami.

Korok je tiež biologicky odbúrateľný a na konci svojho životného cyklu sa rozpadne do životného prostredia. Korkové podlahy majú určite veľa výhod. Je dôležité pochopiť základné vlastnosti korku, aby ste sa mohli informovane rozhodnúť o jeho použití v konkrétnom priestore.

Výhody korkových podláh

V našom neustálom úsilí, aby naše domovy krásne odzrkadľovali to, kým sme, je dôležitá otázka, čo nainštalovať pod nohy. Pre niektorých ľudí je odpoveďou trblietavý dub, pre ostatných  laminátové podlahy, parkety alebo dlaždice v stredomorskom štýle. V posledných rokoch sa korkové podlahy stali ďalšou populárnou možnosťou. Existujú prirodzené výhody korkových podláh vrátane ľahkej údržby, absorpcie zvuku, tepla a pohodlia pod nohami. Korkové podlahové krytiny sú prirodzene odolné voči plesniam, materiál je hypoalergénny a k dispozícii sú dokonca antimikrobiálne korkové dosky. Čo však spotrebitelia môžu považovať za najprekvapivejšie, sú atraktívne odrody, ktoré boli uvedené na trh. Špičková technológia umožnila výrobcom ponúkať podlahy s úžasným vzhľadom tvrdého dreva alebo mramoru pri zachovaní všetkých výhod korku.

Náklady na korkové podlahy

Náklady na korkové podlahové dosky alebo dlaždice sa pohybujú v rôznych cenových kategóriách v závislosti od hrúbky materiálu, kvality korku a kvality povrchovej úpravy. Náklady sú porovnateľné s cenou bambusovej podlahy a stoja o niečo menej ako väčšina podláh z tvrdého dreva.  Cenovo sú však vo väčšine prípadov drahšie ako lacný vinyl. Ale na rozdiel od tvrdého dreva alebo bambusu je inštalácia korkovej podlahy pomerne jednoduchá a umožňuje mnohým majiteľom domov ušetriť na nákladoch na profesionálnu inštaláciu.

Bez ohľadu na váš rozpočet alebo štýl, môžete nájsť masívnu korkovú podlahu, vďaka ktorej bude váš domov vyzerať úžasne a ponúka niekoľko ďalších výhod v porovnaní s laminátovými podlahami alebo podlahami z tvrdého dreva.