Zápal pošvy, alebo tiež vaginálny zápal, sa objavuje u žien z rôznych dôvodov. Sprevádza ho  svrbenie alebo pálenie v oblasti intímnych partií, výtoky rôzne farby a konzistencie, bolesti v  podbrušku alebo intímnych partií. Medzi najčastejšie príčiny patrí kvasinky, baktérie alebo vírusy.  Výtok však môže spôsobiť aj absce, ktorého miestom výskytu je Bartholiniho žľaza

Druhy vaginálne infekcie 

Najčastejšie sa jedná o infekciu kvasinkovú. Kvasinky sa bežne vyskytujú v našom tele. Ak však  dôjde k ich premnoženiu, objavujú sa rôzne zdravotné komplikácie medzi ktoré sa radí aj zápal  pošvy. Premnoženie môže spôsobiť zníženie našej imunity, stres, hormonálna nerovnováha,  nevhodní a nevyvážená strava, nevhodné oblečenie a nesprávna intímna hygiena. Bakteriálna infekcia sa objavuje ako dôsledok narušenia vaginálneho pH, pri ktorej sa premnožia  baktérie. Medzi príznaky tohto druhu infekcie patrí výtok so zápachom po rybách, svrbenie a bolesť v oblasti intímnych partií. 

Infekciu vírusového pôvodu zapríčiňujú vírusy. V tomto prípade sa veľmi často jedná o HPV. 

Prevencia proti výskytu zápalov 

Vzhľadom na to, že všetky druhy zápalov bývajú veľmi nepríjemné, môžu sa opakovať a vyžadujú  lekársku starostlivosť, je vhodné im predchádzať. 

Medzi preventívne opatrenia patrí vhodná intímna hygiena, ktorú ponúka značka GYNELLA®. V  ponuke nájdete ako prípravky určené na prevenciu, tak aj pre prípad vyskytujúcich sa ťažkostí.  Samozrejmosťou je zdravý životný štýl – dostatok spánku, odpočinok vyvážená a plnohodnotná  strava. V jedálničku sa vyhýbajte potravinám s vysokým obsahom cukrov, ktoré majú rady baktérie. Zaraďte väčšie množstvo zeleniny a ovocia, Ty poskytnú vitamíny, minerály a vlákninu a podporí  tak vašej vyššiu imunitu. Pozor si dajte aj na vhodné oblečenie. Malo by byť priedušné, vyrobené z  prírodných materiálov a voľnejšie. Príliš tesne oblečenie vytvára teplé a vlhké prostredie a to  baktérie a kvasinky vyhľadávajú.