Máte v poslednom čase pocit, že po umytí vlasov nachádzate na vankúši alebo v odtoku viac vlasov, ako pred tým? Stretli ste sa už s pojmom alopécia? V nasledujúcom texte sa plešatosti venujeme podrobne, popisujeme jej typy a podávame ucelený obraz o tom, aké metódy môžu proti plešatosti pomôcť a nakoľko sú v praxi účinné.
Vypadávanie vlasov, tiež známe ako alopécia, je fenomén, ktorý v súčasnosti postihuje čoraz viac ľudí. Takmer polovica mužskej populácie pozoruje u seba určitý stupeň vypadávania vlasov, ktorý naberá čoraz väčšie rozmery v štyridsiatke a v mnohých prípadoch už vo veku 50 rokov môžeme hovoriť o kompletnej plešatosti, keďže v tomto čase sa už na vrchu hlavy môžu vyvinúť úplne holé miesta. Vypadávanie vlasov je v posledných rokoch už aj u žien čoraz častejším javom.
Čo je to alopécia a aké typy alopécie poznáme?
Alopécia je lekársky termín pre plešatosť. Môže byť dočasná, odstráni sa liečbou základnej príčiny (väčšinou nejaký nedostatok vitamínu alebo choroba) a potom vlasy začnú opäť rásť, alebo môže ísť o nezvratný proces (zvyčajne je dôvod hormonálny alebo môže ísť o nejakú traumatickú príčinu – napríklad nehoda). Existuje aj vrodená plešatosť, ktorá je našťastie veľmi zriedkavá a je výsledkom absencie vlasových folikulov a porúch delenia matrixových buniek.

Typy alopécie:
Alopecia diffusa: vlasy padajú rovnomerne na celej hlave. Môže to byť spôsobené nejakou chorobou, nedostatkom určitých živín, nesprávnou výživou, alebo aj hormonálnymi zmenami u žien (napr. pôrod, užívanie antikoncepcie).
Alopecia areata: nepravidelné, kruhovité vypadávanie vlasov, počas ktorého sa v niektorých častiach pokožky hlavy vyvinú okrúhle alebo oválne holé oblasti – fľaky, zatiaľ čo inde vlasy naďalej rastú. Podľa našich doterajších poznatkov je najpravdepodobnejšie, že vo väčšine prípadov je príčinou nejaké autoimunitné ochorenie, ale príčinou môže byť aj syfilis alebo plesňová infekcia. Tento typ je spojený s dočasným vypadávaním vlasov v postihnutých oblastiach.
Alopecia areata totalis: vypadávanie vlasov, ktoré začína kruhovitým vypadávaním vlasov, počas ktorého neskôr vypadnú všetky vlasy.
Alopecia areata universalis: vypadávanie vlasov a ochlpenia sa vyskytuje na celom tele. V tomto prípade vlasy a chĺpky na tele len zriedka dorastú.
Jazvová alopécia: môže byť spôsobená popáleninami, ožarovaním alebo traumou. Tieto jazvy môžu spôsobiť vážnejšie plesňové alebo bakteriálne infekcie, nádory alebo kožné ochorenia. V zjazvených oblastiach pokožky hlavy nemožno očakávať, že sa vlasové cibuľky regenerujú, liečba môže len zabrániť ďalšiemu šíreniu jaziev.
Atrofická alopécia: pri tomto type vypadávania vlasov sú vlasové folikuly zničené v dôsledku atrofie kože. Môže to byť spôsobené kožnými ochoreniami.
Alopecia androgenetica: najčastejší typ vypadávania vlasov u mužov, ku ktorému dochádza v dôsledku pôsobenia mužských pohlavných hormónov (tzv. androgénnych hormónov) na vlasové folikuly, ktoré sú naň geneticky citlivé. Enzým 5 alfa reduktáza zohráva významnú úlohu pri androgénnom vypadávaní vlasov, v dôsledku pôsobenia tohto enzýmu sa testosterón mení na dihydro-testosterón. Dihydro-testosterón oslabuje funkciu vlasových folikulov, čo vedie k postupnému zhoršovaniu vstrebávania živín vlasovými folikulmi. Toto má za následok vývoj vlasov s kratším životným cyklom a taktiež vznikajú iba tenšie a slabšie vlasy. Počas tohto procesu vlasové folikuly po chvíli odumierajú a produkcia vlasov ustáva.
Androgenetická alopécia, bežne známa ako mužské vypadávanie vlasov, sa môže vyskytnúť aj u žien, ale na rozdiel od mužov majú difúzne (roztrúsené) rednutie vlasov na temene hlavy. V ich prípade môže byť androgénne vypadávanie vlasov spôsobené genetickou citlivosťou vlasových folikulov na androgénne hormóny alebo hormonálnou nerovnováhou (typicky v období menopauzy, keď hladina ženských pohlavných hormónov klesá a prevažujú mužské pohlavné hormóny). Príčinou môžu byť aj iné hormonálne abnormality (zriedkavo aj u mladších žien) napríklad nadprodukcia androgénnych hormónov. Zložitejší hormonálny problém s metabolickou poruchou, takzvaný syndróm polycystických ovárií (PCOS), môže u žien spustiť aj mužské vypadávanie vlasov.
Čo môžeme urobiť proti vypadávaniu vlasov?
V súčasnosti je pre tých, ktorí bojujú s vypadávaním vlasov k dispozícii množstvo produktov proti plešatosti (vitamíny na vlasy, vlasová kozmetika, zábaly, prostriedky na rast vlasov) a taktiež služieb (napríklad mezoterapia). Aby si však pacient mohol vybrať tú správnu liečebnú metódu pre seba, je nevyhnutné zistiť skutočné príčiny vypadávania vlasov, čo sa dá urobiť vyšetrením vlasov a pokožky hlavy, ako aj inými lekárskymi a laboratórnymi testami.
V prípade, že vypadávanie vlasov nie je prechodné a nedostatok vlasov už svojím rozsahom spôsobuje estetické problémy, jediným účinným a trvalým riešením plešatosti je transplantácia vlasov.
Prečo by ste si mali zvoliť transplantáciu vlasov?
Transplantácia vlasov je úplne bezbolestný zákrok, ktorý v závislosti od množstva implantovaných vlasov predstavuje chirurgický zákrok trvajúci jeden, maximálne však dva dni.
Techniky transplantácie vlasov prešli v posledných rokoch obrovským vývojom, vďaka čomu už nie je nevyhnutné vystrihnutie celého pásu kože – stripová metóda, čiže nie je potrebné ani zošívanie a na pokožke hlavy pacienta nezostávajú žiadne jazvy.
Výrazne sa skráti aj doba hojenia. Kompletná regenerácia pokožky hlavy (darcovská aj príjmová oblasť) prebehne za niečo menej ako dva týždne.
Výsledky sa začnú prejavovať už po 6 mesiacoch. Plná hustota je viditeľná po 10-12 mesiacoch. Pri dobrom zdravotnom stave a za bežných okolností vydržia transplantované vlasy po celý život pacienta.
Aké techniky transplantácie vlasov existujú?
Na klinike pre transplantáciu vlasov PHAEYDE má pacient možnosť vybrať si tú najideálnejšiu metódu. Rozdiel je v nástroji (tenká dutá ihla), ktorý je určený na výber štepov.
Pri metóde, ktorú nazývame FUE (Follicular Unit Extraction) sa skupiny vlasov (štepy) vyrežú dookola s dutou ihlou s priemerom 1,0 – 1,2 mm. Doktor potom vytvorí pomocou mikro rezu otvor do pokožky hlavy v cieľovej oblasti, do ktorého implantuje štep. Cieľová oblasť je časť hlavy kde nastalo rednutie vlasov či plešatenie. Štepy sú vlasové jednotky, ktoré môžu obsahovať 2-3 ba dokonca v ojedinelých prípadoch až 4-5 vlasov.
Metóda S.H.E vyvinutá klinikou PHAEYDE je najmodernejšia technika na transplantáciu vlasov. Vyvinula sa z metódy FUE. Vďaka mikro tenkej dutej ihle s priemerom 0,5 – 0,8 mm, stopy po zákroku zmiznú asi za týždeň, maximálne ale za 10 dní, rovnako ako stopy po menších vpichoch ihlou. Nevznikajú žiadne veľké rezy a preto ani jazvy. Stehy nie sú potrebné. Najväčšou výhodou tejto techniky je, že vďaka extrémne tenkej precíznej dutej ihle sa štepy v darcovskej oblasti nepoškodia a na dosiahnutie čo najprirodzenejšieho výsledku môžu byť vlasové folikuly vsadené mimoriadne husto.
Prečo by ste si mali vybrať kliniku PHAEYDE?
Klinika PHAEYDE má medzinárodný štandard vybavenia. Jeho špecialisti na transplantáciu vlasov majú desiatky rokov skúseností a patria medzi odborníkov, ktorí vykonávajú najviac transplantácií vlasov v strednej Európe.
Zákrok je takmer úplne bezbolestný a vykonáva sa pomocou najtenšej ihly dostupnej v Európe. V dôsledku toho sa aj vlasová pokožka pacienta oveľa rýchlejšie regeneruje.
Ak máte ďalšie otázky, sme Vám k dispozícii. Navštívte stránku PHAEYDE Hair Transplant Clinic alebo nás kontaktujte a dohodnite si termín na osobnú konzultáciu.
Vysoko kvalitná transplantácia vlasov v roku 2022 iba na klinike PHAEYDE!