Počuli ste už o posvadobnom blues? Ide o stav, kedy po silnom emocionálnom zážitku naše telo tvorí o niečo menej hormónov šťastia ako sú endorfíny alebo dopamín a preto sme smutnejší.

Váš veľký deň bol plný lásky, priateľov, rodiny, pekných prianí, dobrého jedla a pitia… A zrazu ste sa ocitli v realite každodennosti, ktorá vám pripadá akási šedá a málo zábavná. Nedajte šancu nude a nespokojnosti – vyskúšajte tieto rituály a rutiny, ktoré vám pomôžu udržať radosť z prítomnosti milovanej osoby celé roky!

více v článku...

Zútulnite si spoločné bývanie

Sťahujete sa do prvého spoločného bývania? Teraz je ten správny čas zakúpiť manželské matrace. Pohodlný spánok, ale aj nedeľné spoločné raňajky v posteli, budú vďaka nim pohodlnejšie. Myslite na svoju chrbticu, na množstvo času stráveného v posteli a na príjemné farebné doplnky, ktoré urobia z vašej spálne skutočné hniezdočko lásky.

Vyhraďte si čas na romantiku

Romantické gestá nepatria iba čerstvo zamilovaným. Manželke prineste kvety a manželovi kúpte obľúbené bonbóny. Stále sa snažte jeden pre druhého vyfintiť, pekne obliecť a upraviť.

Pekné oblečenie pritom nemusia byť iba šaty so sexy korzetom alebo formálna košeľa. Pozitívnu odozvu vyvolajú aj zábavné mikiny pre páry. A to najmä vtedy, ak si ich so svojou polovičkou oblečiete na verejnosti a dáte tak najavo, že patríte k sebe a máte zmysel pre humor. A možno to bude romantickejšie gesto ako večera pri sviečkach!

Ranná káva, pri ktorej si naplánujete deň

Ku skvelým manželským rituálom patria spoločné rána, pri ktorých si porozprávate o svojich pocitoch a plánoch na celý deň. Problémy v manželstve prichádzajú vtedy, ak pár prestáva komunikovať.

Vyskúšajte kvalitnú etiópsku kávu, ktorá vás ráno povzbudí a navnadí na spoločné aktivity, sadnite si na najpohodlnejšie miesto v byte a pár minút sa venujte iba jeden druhému. Tento rituál oceníte aj neskôr, keď do vašej rodinky pribudnú deti.

Trávte čas osamote

Znie to paradoxne, ale čím skôr s tým začnete, tým viac sa vám to vryje pod kožu a tým dlhšie sa vyhnete nebezpečnej ponorkovej chorobe. Aj keď v začiatkoch manželstva túžime tráviť s milovanou osobou každú sekundu, nesmieme sa vo vzťahu úplne strácať.

Obaja partneri by mali mať vlastné koníčky, ktorým sa budú venovať aspoň raz týždenne osamote. A tým nemyslíme iba stretnutie s priateľkami pri kávičke a koláči, ale skutočne naplnený čas, ktorý trávite príjemnou aktivitou. Dobije vám baterky, rozvíja vašu vlastnú osobnosť a nedovolí vám vytvoriť si prílišnú závislosť od partnera či partnerky.

Spoločné dobrodružstvá

Raz týždenne alebo aspoň raz za mesiac sa venujte niečomu, čo ste doteraz nerobili. Navštívte nové miesta, vyskúšajte nové kurzy, ochutnajte nové jedlo… Výskumy totiž dokazujú, že skúšanie nových vecí vyplavuje v mozgu dopamín – teda látku, ktorá je zodpovedná za naše pocity šťastia a spokojnosti.

Podobne pôsobia mierne adrenalínové zážitky, ako je napríklad jazda na húsenkovej dráhe. Možností je mnoho. Zapotiť sa na náročnej turistike, vyblázniť sa na kolotočoch alebo skúsiť elegantnú reštauráciu s kuchyňou krajiny, v ktorej ste ešte neboli – každý si vie ušiť program na mieru.

Večerné rutiny

Keď sa vrátite z práce a po celom dni sa stretnete, snažte sa nadviazať očný kontakt a venovať partnerovi či partnerke bozk – a to úplne každý deň. Vhodným každodenným rituálom je aj spoločná príprava večere. Ak to však nestíhate, alebo jeden z vás varenie neznáša a druhý miluje, dbajte aspoň na to, aby ste spoločne večerali.

Počas večere alebo po nej si môžete dopriať ďalší pravidelný rituál – či už spoločné pozeranie seriálov, alebo filmov, spoločnú prechádzku, alebo nákup v potravinách.