Čistá voda bez nečistôt a baktérií je zárukou zdravia a komfortu pri plávaní. Vysávač do bazéna vám údržbu bazéna značne uľahčí. Ktorý je najlepší?

Plávanie so sebou prináša množstvo fyzických i psychických benefitov. Pobyt na slnku doplní do tela dôležitý vitamín D, zlepší náladu a pokožke dodá krásny bronzový nádych. Aj to sú niektoré z dôvodov, prečo sú bazény do zeme na záhradách pri rodinných domoch čoraz populárnejšie.

Mať vlastný bazén je luxus, ktorý si, našťastie, vďaka cenovej dostupnosti môže dovoliť čoraz viac ľudí. Avšak bazén vám poskytne plný komfort len vtedy, keď sa oň náležite staráte.

více v článku...

Základné zásady údržby bazéna

Kľúčom k čistej vode v bazéne je filtrácia. Dôležité je vodu prefiltrovať aspoň raz denne. V prípade, že je váš bazén vybavený pieskovou filtráciou, raz za týždeň pieskovú náplň prepláchnite.

Takisto je nevyhnutnosťou udržiavať v bazéne optimálne pH, ktoré by malo byť v rozmedzí 6,8 až 7,4. Skontrolujte ho prostredníctvom testera raz za niekoľko dní. Na základe výsledku použite prípravok na jeho úpravu. Na trhu nájdete produkty na zvýšenie i zníženie pH vody v bazéne, napríklad vo forme granulátu.

K dispozícii sa oplatí mať aj ďalšiu bazénovú chémiu pôsobiacu proti riasam, baktériám či zakaleniu vody. Čoraz populárnejšia je soľ do bazéna, ktorá disponuje dezinfekčnými vlastnosťami a menej dráždi ako chlór. Použiť môžete morskú soľ pôvodom z Chorvátska alebo regeneračnú soľ do bazéna.

Neodmysliteľnou súčasťou prostriedkov na čistenie bazéna je vysávač do bazéna, pretože ani tá najdokonalejšia filtrácia nie je schopná odstrániť nečistoty, napríklad z dna a stien bazénov, ako sú kamienky, piesok, riasy či nežiaduce mikroorganizmy.  

Vysávač do bazéna: ktorý je najlepší?

Voľba bazénového vysávača závisí najmä od veľkosti bazéna, vašich finančných možností a tiež pohodlia, ktoré jednotlivé typy vysávačov pri čistení poskytujú. V akých vyhotoveniach sa vyrábajú?

Automatické vysávače sú topka

Vrcholom v ponuke bazénových vysávačov sú tie automatické. Robotické vysávače sú predurčené na využitie vo veľkých bazénoch. Ich služby ocenia nároční majitelia bazénov, pretože sa nemusia o nič starať. Automatický vysávač do bazéna si vie sám určiť čistiaci program a vyčistiť každý kút v bazéne.

Ak vlastníte bazén do 80 m2, chcete mať čisté dno a steny bazéna po úroveň hladiny, dobrou voľbou je bazénový čistič Aquabot Bravo. Disponuje jemným filtrom, ktorý zachytí aj zárodky rias a mikroorganizmov. Kefy sú z polyvinylalkoholu, čo umožňuje vyčistiť plastové, fóliové i keramické bazény.

Ručné sú vhodné do malých bazénov

Malé nadzemné bazény i bazény do zeme si vystačia s ručnými vysávačmi nečistôt. Je to cenovo najvýhodnejšie riešenie, aj keď prácne a náročnejšie na čas. Ručný vysávač sa uchytí na bazénový filtračný systém. Vysávanie dna bazéna či jeho stien sa uskutočňuje prostredníctvom teleskopickej tyče a obsluhy vašich rúk.

Do malého bazéna je stvorený ručný bazénový vysávač Smart Flex trojstranný. Jeho tvar ho predurčuje na dokonalé očistenie rohov bazéna. Stačí ho nasadiť na teleskopickú tyč, pripojiť do skimmeru alebo k sacej tryske a môžete sa pustiť do práce.

Poloautomatické sú pre tých, ktorí volia kompromis

Ak preferujete zlatú strednú cestu aj pri výbere vysávača do bazéna a máte bazén s pieskovou filtráciou, voľte poloautomatický vysávač. Podobne, ako ručný vysávač sa napája k sacej tryske alebo na skimmer. Rozdiel však spočíva v tom, že nemusíte vynaložiť námahu na čistenie, pretože sa hýbe sám.

Pre všetky typy a tvary bazénov je vhodný poloautomatický vysávač do bazéna Zodiac Vortex OV 3505. Čistí dno i steny bazéna a jednoducho sa udržiava.