Ashwagandha alebo Vitania snodar je rastlina s priaznivými účinkami na zdravie. Na tieto účely sa používa najmä koreň, ale konzumujú sa aj plody a listy. V podrobnom profile super potraviny ashwagandha nájdete:

  • ako presne môže ashwagandha zlepšiť vaše zdravie a kondíciu,
  • účinky ashwagandhy na chudnutie, krásu a vitalitu,
  • aký je výživový profil ashwagandhy,
  • aké sú vedľajšie účinky a kto by nemal užívať ashwagandhu.

Ashwagandha je trváca, vždyzelená drevnatá bylina, alebo menší ker dorastajúci do výšky 50 až 200 cm.

Najmä jeho koreň a plody majú široké využitie pri rôznych zdravotných problémoch.

V ajurvédskej, indickej medicíne sa ashwagandha označuje ako „indický ženšen„. Ashwagandha obsahuje chemické látky, ktoré dokážu upokojiť mozog, stimulovať imunitný systém, znížiť opuchy, zápaly a krvný tlak.

více v článku...

Ashwagandha znižuje stres a úzkosť

Ashwagandha patrí medzi adaptogény, čo sú rastliny, ktoré pomáhajú telu a mysli lepšie znášať stres. Okrem psychického stresu, ako ho poznáte, medzi stresové faktory patrí aj fyzický a chemický stres, napríklad pri prechladnutí, vystavení chorobe, ťažkej fyzickej a psychickej námahe, vystavení znečistenému prostrediu, v nadmerne prašnom alebo hlučnom prostredí a podobne. Za stresové faktory možno považovať všetko, čo zaťažuje telo a myseľ. Práve adaptogény pomáhajú ľuďom čeliť stresovým faktorom, lepšie ich znášať a byť nimi menej ovplyvnení.

Ashwagandha znižuje aktivitu hypotalamu, hypofýzy a nadobličiek, ktoré reagujú na stresové faktory uvoľňovaním hormónov. Ashwagandha tak pomáha udržiavať hormonálnu rovnováhu a potláča tvorbu nežiaducich stresových hormónov. Vďaka tomu znižuje pocit stresu a úzkosti.

Ashwaganda na zlepšenie športového výkonu

Doplnky s obsahom ashwagandhy sú veľmi vhodné pre športovcov, pretože podporujú športový výkon. Podľa štúdie na ženách a mužoch dávka 120 až 1250 mg denne pomohla zvýšiť celkovú výkonnosť, silu a maximalizovať využitie kyslíka počas fyzickej námahy. Primerané okysličenie organizmu je dôležité pre celkové zdravie a znižuje riziko predčasnej smrti a srdcových ochorení.

Skúmaní muži dokázali výrazne zvýšiť objem a silu svalov užívaním 600 mg ashwagandhy denne.

Retinolové sérum s vitamínmi C, E, F

V posledných rokoch sa retinol stal jednou z najobľúbenejších účinných látok v kozmetike. Viete však presne, čo tento názov znamená, ako retinol funguje a ako zlepšuje stav vašej pleti?

Retinol je voľne predajná bezpečná verzia retinoidov a vzniká z vitamínu A. Koncentrácia retinolu je mimoriadne dôležitá, najmä ak ste retinol doteraz nepoužívali. Najlepšie je začať s koncentráciou 0,05 – 1 %. Koncentrácie 2 – 3 % sa považujú za silné a odporúčajú sa len skúseným používateľom po otestovaní reakcie ich pokožky na retinol.

Náš retinol má koncentráciu 1 %. Z tohto dôvodu je vhodný aj pre neskúsených používateľov a osoby s citlivou pokožkou.

Ako presne retinol funguje?

Retinol zvyšuje tvorbu kožných buniek. Pomáha tiež hĺbkovo čistiť póry.

Okrem toho retinol exfoliuje pokožku a zvyšuje produkciu kolagénu. Robí to prostredníctvom malých molekúl, ktoré tvoria retinol – tie sa dostávajú hlboko pod vonkajšiu vrstvu pokožky (epidermis) až do strednej vrstvy pokožky (dermis). Keď sa retinol dostane do strednej vrstvy pokožky, pomáha neutralizovať voľné radikály. Tým pomáha zvyšovať produkciu elastínu a kolagénu, čo môže znížiť výskyt jemných liniek a vrások a dodať pleti svieži a plnší vzhľad.

Výhody retinolu

Pomáha pri akné

Akné je bežným ochorením kože. Keď sa póry upchajú odumretými kožnými bunkami a/alebo olejmi, môžu sa objaviť čierne a biele bodky, ako aj iné typy pupienkov. Retinol pomáha udržiavať póry čisté tým, že znižuje hromadenie kožných buniek. Okrem toho môže blokovať zápal v pokožke.

Vďaka svojej schopnosti pomáhať obnovovať kožné steny má retinol vplyv na rýchlejšie hojenie jaziev po akné. Pri pravidelnom používaní účinne zosvetľuje aj hlbšie jazvy a celkový vzhľad pokožky je krajší a jednotnejší.

Je potrebné spomenúť, že počas prvých mesiacov liečby sa môžu ešte objaviť škvrny – dokonca existuje možnosť, že vaša pleť bude vyzerať horšie (čo sa niekedy označuje ako vyčistenie retinolu).

Vo všeobecnosti možno povedať, že retinol dosahuje optimálne výsledky po 8 – 12 týždňoch pri pravidelnom používaní 2 – 3-krát týždenne.