Chceli by ste si užívať príjemný relax vo vírivke aj v zime? Chladné počasie vás od toho nemusí odradiť ani v tom prípade, ak ju máte umiestnenú v exteriéri. Poradíme vám, ako na to, a aké výhody vám vírivka počas zimného obdobia prinesie.

Zazimovať vírivku alebo nie?

Ak vírivku používate pravidelne, jej zazimovanie nie je nutné. Ušetríte si tak množstvo práce s jej prípravou na chladné počasie alebo výdavky na odborné zazimovanie vírivky. Vonkajšia teplota vás od jej využívania vôbec nemusí odradiť, práve naopak. V chladnejšom období roka sa viac zdržiavame vo vnútri a menej športujeme, stane sa preto vítaným spôsobom na dokonalé odreagovanie.

K priaznivým účinkom vírivky na zdravie sa počas zimy pridáva aj sauna efekt. Pobyt vo vode s teplotou okolo 39 °C vaše telo dôkladne ohreje, keď sa ocitne v chladnom vzduchu, bude sa ochladzovať. To posilňuje imunitu, chráni pred sezónnymi infekciami aj prechladnutím a prinesie lepšie prekrvenie končatín a mozgu.  

Vírivka v zime proti stresu aj na uvoľnenie svalov

Vodoliečebné účinky vírivky sú prínosom počas celého roka, je preto škoda sa ich počas zimy vzdať. Relax vo vírivke pomáha odbúrať stres a minimalizuje jeho účinky. Teplá voda, ktorá prúdi cez trysky, uvoľní napätie v kĺboch a masíruje svaly, čo oceníte nielen po namáhavej fyzickej aktivite. Prospieva tiež ľuďom s artritídou a bolesťami pohybového aparátu. Pobyt vo vírivke urýchľuje činnosť srdca a rozťahuje cievy, čím zlepšuje cirkuláciu krvi. Zrýchlený tep zároveň stimuluje stav ako pri ľahšom cvičení a pomáha udržiavať telo v kondícii.

Stačí len dvadsať minút a vírivka vám pomôže dokonale sa uvoľniť. Preto je jej používanie odporúčané tiež ľuďom s problémami so spánkom. Podporuje rýchlejšie zaspávanie a priaznivo ovplyvňuje kvalitu spánku počas celej noci.

Kvalitná vírivka odoláva aj mrazu

Kvalitné vírivky dokážu odolávať chladnému počasiu aj pri teplotách pod bodom mrazu, pričom udržiavajú požadovanú teplotu vody vo vírivke, čerpadle aj trubkách. Tým ju chránia pred poškodením zamrznutou vodou. Niektoré modely môžete mať v celoročnej prevádzke dokonca až do teploty -40 °C.

Aby ste si mohli komfort vo vašej vírivke užívať za každého počasia, môžete investovať aj do jej zastrešenia. Zastrešenie chráni aj samotnú vírivku a šetrí energiu potrebnú na jej prevádzku. Navyše prispeje k znižovaniu znečistenia vody, čím ušetríte na výdavkoch na údržbu.

Ako na údržbu vírivky v zime

Údržba vírivky počas zimy sa v ničom nelíši od jej údržby počas letného obdobia. Budete len musieť pravidelne kontrolovať čistotu vody a upravovať ju pomocou chémie. Ušetríte si však náročné zazimovanie vírivky, pri ktorom vzniká riziko, že v potrubiach zostanú zvyšky vody. Tá by mohla v mrazovom počasí zamrznúť. Nepretržitá prevádzka tak chráni potrubia a zabraňuje tiež poškodeniu tesnení.

Vonkajšia vírivka však musí mať trvalo zapnutý ohrev. Aby ste šetrili na nákladoch na energie, vyberte si vírivku s kvalitnou izoláciou a termokrytom. Termokryt na vírivku slúži ako tepelná izolácia a znižuje náklady na ohrev vody. Vďaka tesnému priliehaniu k vírivke bráni únikom tepla. Oceníte ho aj po zvyšok roka, kedy zabraňuje nadmernému znečisteniu vody padajúcim lístím, peľom, hmyzom a dokonca aj UV žiarením. Ak vírivku v čase, kedy ju nepoužívate, zakryjete termokrytom, znížia sa vaše náklady aj čas na údržbu.