V prípade potreby označenia (prevažne) detského oblečenia víťazia spomedzi množstva spôsobov dve najobľúbenejšie varianty. Sú nimi samolepky a pečiatky na oblečenie. V niečom sú si podobné a v niečom rozdielne. V nasledujúcich riadkoch si na to spoločne posvietime

Vytvoriť menovky pre deti nebola v minulosti vôbec žiadna sranda. Predovšetkým, to zabralo neskutočne veľa času. Tradične sa totiž oblečenie označovalo zdĺhavým vyšívaním iniciálov, čo znamenalo venovať tomu niekoľko dlhých večerov. S fixami na textil sa vytvorenie menovky na oblečenie síce výrazne zrýchlilo, ale až so samolepkami prišiel rýchlostný prelom. Túto rýchlosť posunula pečiatka na oblečenie – textil ešte na ďalší level.

více v článku...

Samolepky s pečiatkami na textil jednoznačne spája:

Rýchlejšia a pomerne jednoduchá aplikácia v porovnaní s tradičnými spôsobmi označovania oblečenia. Rovnako ako určitá vodeodolnosť a možnosť prania v práčke či sušenia v sušičke. Netreba zabúdať ani na podobné možnosti v personalizácii týchto menoviek výrobou presne na mieru. V obidvoch prípadoch si u výrobcu môžete vybrať presné znenie menovky, rovnako ako upraviť dizajn podľa svojich preferencií – napríklad si vybrať obrázok, ktorý bude vedľa mena či zvoliť obľúbenú farbu písma. Ak sa na vytváraní dizajnu menovky podieľate spolu s deťmi, túto pridanú hodnotu väčšina z nich zaručene ocení.

Týmto sa samolepky a pečiatky na textil od seba navzájom líšia:

1.   Spôsob aplikácie:

  • Pečiatka na textil: aplikácia pečiatky na textil je tak jednoduchá, že ju zvládne ktokoľvek. S minimálnou pomocou si svoje oblečenie zvládne označiť aj trojročné dieťatko. Všetko, čo je pri tomto spôsobe vytvárania menoviek totiž potrebné je otvoriť pečiatku odstránením vrchného krytu a odtlačiť menovku na požadované miesto na oblečení. Pred prvým odtlačkom sa odporúča urobiť jeden skúšobný odtlačok na papier. V prvom rade sa tým overí kvalita pečiatky – hlavne teda to, či sa nerozmazáva a nerobí šmuhy a v druhom rade si nastavíte správne nasmerovanie pečiatky – aby nebola napríklad dole hlavou. A to je všetko.
  • Samolepka na oblečenie: nepovedali by sme síce, že je jej aplikácia zložitá, ale o čosi komplikovanejšie to v porovnaní s použitím pečiatky na oblečenie je.
    • V prvom rade si samolepku nemôžete nalepiť kdekoľvek by sa vám zažiadalo, ale je potrebné ju umiestniť na nylónový štítok
    • Následne sa presvedčíte o tom, že je povrch suchý, čistý a bez mastnoty
    • Opatrne odlepíte nálepku z ochrannej fólie a nalepíte na žiadané miesto, pričom je dôležitý samotný proces lepenia pri ktorom musíte poriadne pritlačiť celú plochu nálepky, čím sa vypustia prípadné vzduchové bubliny aby nálepka poriadne prilnula k povrchu

2.   Životnosť a odolnosť menovky:

Menovka pečiatky na oblečenie vydrží pri bežnej teplote prania až 50 pracích cyklov a aj keď po 50 razoch vybledne, veľmi jednoducho ju oživíte novým odtlačkom na rovnaké miesto. Ak viete, že s náhradným atramentom vám pečiatka vydrží na 1000 odtlačkov, nemusíte byť matematický génius, aby ste si vypočítali, že týmto spôsobom máte o menovky na celé roky postarané.

Samolepky na oblečenie sa vám tiež neodlepia po pár praniach. Výrobca väčšinou neuvádza presné čísla, ale rovnako pri šetrnom spôsobe prania to pár desiatok pracích cyklov zaručene vydrží. Všeobecne platí, že čím nižšia teplota, tým dlhšia životnosť menovky. Nepríjemným však môže byť koniec životnosti samolepky na oblečenie, v prípade ak sa sama odlepí len jej časť a zvyšok musíte nie úplne jednoducho odstraňovať.

3. Tvorivá aktivita s deťmi je možná len v jednom prípade:

Aplikácia pečiatky na textil je tak jednoduchá, že ju hravo zvládne aj trojročné dieťa a vyslovene si to žiada spoločnú tvorivú aktivitu s deťmi, pri ktorej spolu zažijete hromadu zábavy, pohody a radosti z dobre vykonanej práci.

Na druhej strane aplikácia samolepky si vyžaduje trochu šikovnejšiu a pevnejšiu ruku, aby sa predišlo nesprávnemu nalepeniu, ktoré by pravdepodobne viedlo k výrazne zníženej životnosti menovky a tak možnosť  spoločnej aktivity s deťmi neprichádza do úvahy.