Je bežné, že má človek strach z neznámeho. A prostredie novej práce nie je výnimkou. Človek má nové povinnosti, nevie si s nimi rady, a často nevie, na koho sa môže obrátiť s prosbou o pomoc. Často ani nezáleží na tom, či je to vaša prvá pracovná pozícia vôbec, alebo ste prvý deň v práci napríklad už po desiatej. Nebojte sa. Zhlboka sa nadýchnite a prečítajte si nasledujúcich pár tipov, ktoré vám počas vašich prvých dní v práci pomôžu, aby ste sa necítili tak stratene a mohli ste sa v novom prostredí lepšie zorientovať.

Buďte ako huba

Hlavným kľúčom k úspechu počas prvých týždňov je, nasávať všetko, čo sa okolo vás deje. Poznávať štýl komunikácie a práce jednotlivých kolegov, projekty, na ktorých daná firma práve pracuje, ciele a vízie firmy a mnoho ďalšieho. Všetky tieto veci vám potom pomôžu sa predtým zorientovať vo vašej práci. Pokiaľ je to možné, zúčastnite sa aj neformálnych aktivít, je to skvelý spôsob, ako spoznať svojich kolegov a zároveň im týmto gestom dať najavo, že stojíte o to, stať sa súčasťou tímu.

Pýtajte sa

Keď budete bližšie poznávať nových ľudí i projekty, na ktorých pracujú, pýtajte sa. Potrebujete sa čo najrýchlejšie dostať na rovnaké tempo, aké majú ostatní. Je pravdepodobné, že to od vás ostatní budú aj očakávať. Môže vám pomôcť si tiež zapísať detailné poznámky o všetkom, čo sa naučíte, nech už to na prvý pohľad vyzerá akokoľvek jednoducho. Na konci prvého týždňa v novej práci budete mať mozog taký prehltený, že si budete len ťažko rozpomínať aj na tie najjednoduchšie veci. A tým, že si budete písať poznámky, predídete situácii, kedy by ste sa museli na tú istú vec pýtať hneď niekoľkokrát.

Nájdite si mentora

Môže sa hodiť mať na svojej strane niekoho, kto je skúsený, znalý odboru a má na svojom konte už pekný riadok úspechov. A obzvlášť sa to hodí v prípade, keď sa ešte len pomaly rozhliadate okolo. V niektorých firmách alebo v rámci študentských stáží je to už bežná prax, že vám nejakého toho mentora pridelí, pokiaľ to ale práve nie je váš prípad, skúste si mentora nájsť sami. Rozhliadnite sa, kto je v danej firme za hviezdu, kto vyžaruje sebavedomie, iniciatívu a zároveň je vám sympatický? Choďte sa mu predstaviť a skúste nejako upútať jeho pozornosť. Pracovný portál 123jobs.sk ponúka uchádzačom o voľné pracovné miesta tisíce ponúk inzercia práce zadarmo. Pre firmy sú určené výhodné cenové tarify inzercie práce.