více v článku...

Na území Slovenskej republiky sa v súčasnosti nachádza približne 100 rôznych občianskych zariadení, útulkov a iných združení, ktoré pomáhajú opustením, nechceným, v niektorých prípadoch (bohužiaľ) dokonca až týraným zvieratám. Cieľom týchto neskutočne úžasných zariadení a ľudí pracujúcich v nich, je nájsť pre každého jedného člena útulku novú milujúcu rodinu, nový domov, ktorí si tieto vskutku nevinné bytosti, tak úpenlivo zaslúžia. Nie nadarmo sa hovorí, že pes je najlepším priateľom človeka, a preto sme sa rozhodli prostredníctvom tejto platformy poskytnúť priestor na pripomenutie si toho, že sú v okolí aj také zvieratká, ktoré za nič nemôžu a potrebujú pomôcť.

Materiálna/finančná pomoc pre zvieratá v útulkoch 

Samozrejme, že pokiaľ sa nachádzate v takej finančnej situácii, ktorá vám umožňuje prispieť aj peňažnými prostriedkami, môžete tak urobiť. Niektorí ľudia si však môžu myslieť, že materiálna pomoc začína a končí pri finančnej pomoci, čo nie je ani zďaleka pravda. Rôzne útulky disponujú vlastnými takzvanými benefičnými obchodmi, v ktorých si môžete kúpiť nejakú drobnosť, darček, oblečenie, pričom peniažky poputujú práve na útulok spojený s tým obchodíkom. Ďalej je možnosť venovať vaše 2 % z dane. Stačí, keď sa nazbiera pár dobrých jednotlivcov a zrazu aj takýmto spôsobom sa dá výrazne pomôcť. Ďalej sa samozrejme môžete v konkrétnom útulku informovať o tom, čo potrebujú a nakúpiť krmivo pre psov, hračky, deky, lieky pre zvieratá a podobne. 

Nemateriálna pomoc pre zvieratá v útulkoch 

Pokiaľ sa nenachádzate v takej situácií, kedy si môžete dovoliť prispieť finančne alebo investovať vaše finančné prostriedky smerom k útulkom, nezabúdajte, že vždy sa dá pomôcť. Možnosti, ako nemateriálne pomôcť je celá plejáda. Od dobrovoľníctva (venčenie zvierat, pomoc s inzerciou – fotenie, pridávanie na internet, tvorba promo materiálov, darovanie ručne vyrábaných vecí do aukcie a iné), prevozy zvierat (pre tých z vás, ktorí často cestujú), dočasná opatera alebo adopcia zvierat (pre tých z vás, ktorí majú takú možnosť) a mnoho ďalšieho. Jeden aspekt, ktorý spája všetky vyššie uvedené spôsoby pomoci je čas. Tá najvzácnejšia a najdrahšia konštanta, ktorú v našom živote máme a čo môže byť lepšie, ako venovať jej kúsok na pomoc? 

Veríme, že vás článok inšpiroval a za redakciu ďakujeme!