Každý, kto niekedy choval psa alebo mačku, si už zažil, čo všetko dokážu zničiť. Sú síce roztomilé, ale nech už svojím vystrájaním alebo úplne nechcene, dokážu všeličo poškodiť a zničiť. Mačky zrovna až tak netrpia typickým psím neduhom rozhrýzť a rozdriapať čokoľvek, čo považujú za hračku.

Majú však úplne iný problém. Mačacie pazúriky sú prispôsobené na to, aby mačka mohla pevne a šikovne pobehovať aj po šikmých plochách. Na toto jej slúžia jej ostré pazúriky, ktoré sa mačky snažia samé od seba pravidelne obrusovať. A práve obrusovaním mačka ničí nábytok, steny, dvere alebo dokonca podlahu. Ak teda nemá inú možnosť, akou sú napríklad chovateľské pomôcky – škrabadlá pre mačky.

Čo to vlastne je, škrabadlo pre mačky?

Ak ste novými chovateľmi mačiek, tak vám pojem škrabadlo pre mačky zatiaľ veľa hovoriť nebude. Často sa medzi ľuďmi používa aj názov „domček pre mačky“, ktorý už určite pozná každý a dokáže si tak škrabadlo okamžite vybaviť. 

Jedná sa o menšie kaskádovito usporiadané domčeky, ktoré mačke ponúkajú nielen miesto na okamžitý a pohodlný odpočinok, ale dokonca aj možnosť sa vyšantiť a prípadne sa v domčeku schovávať. Veľkosť škrabadla by ste mali vyberať približne podľa veľkosti vašej mačky, no všeobecne platí pravidlo, že je lepšie zobrať radšej to väčšie než menšie. Menšie mačky si dokážu poradiť, sú to atletické zvieratá. No ak sa väčšia mačka do škrabadla nezmestí, je to už problém.

Škrabadlá sa vyrábajú v desiatkach rôznych možností

Škrabadlá sú zostavou jednotlivých dosiek, na ktorých môžu byť spomínané domčeky a ďalšie predmety. Veľkosť škrabadla je viac-menej ľubovoľná. V ponuke obchodov nájdeme škrabadlá najmenších rozmerov, ale tiež škrabadlá s množstvom plôch a hračiek, ktoré dokážu zabaviť aj niekoľko mačiek naraz.

Škrabadlá sú väčšinou pokryté príjemným plyšovým poťahom, ktorý ponúka mačke dostatok komfortu pri odpočinku. Niektoré sú dokonca vybavené nielen plošinkami, kde mačka môže odpočívať, ale aj predmetmi pripomínajúcimi naše hojdacie siete.

Aké použitie môže mať škrabadlo pre mačky? 

Ako nám už jeho názov napovedá, je škrabadlo určené na to, aby si tu mačky obrusovali svoje pazúriky a tým tak udržiavali ich prirodzenú dĺžku. To však rozhodne nie je jediným účelom, ktorým sa škrabadlo môže prezentovať.

Škrabadlo sa totiž časom stane územím, ktoré si mačka privlastní ako svoj domov. To je úplne správne, pretože presne toto od škrabadlá požadujeme a čakáme. Mačka, inak veľmi teritoriálny tvor, sa tak namiesto značenia miest po celom byte pomocou feromónov v moči sústredí len na svoje miesto. Toto, na druhej strane, budete musieť akceptovať a zmieriť sa s tým, že tu môžu mačky zanechávať ľahkú pachovú stopu na označenie svojho teritória.