Dnes nikto nepochybuje o tom, že preventívne prehliadky sú cesta, ako si čo najdlhšie uchovať dobré zdravie a kondíciu. Včasné zachytenie prípadných problémov totiž znamená vysokú šancu na rýchlu liečbu a uzdravenie alebo zmiernenie priebehu ochorenia. Napriek týmto faktom a aj tomu, že preventívne prehliadky sú zadarmo, na ne chodí minimum seniorov.
Podľa MUDr. Michaely Macháčovej, všeobecnej lekárky pre dospelých a zároveň viceprezidentky Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva, využíva možnosť absolvovať preventívnu zdravotnú prehliadku, ktorá je hradená zo zdravotného poistenia, len pätina seniorov.
„Je to naozaj nízke číslo aj vzhľadom na to, že mnoho ochorení, ktoré sa týkajú ľudí vo vyššom veku, spočiatku nebolí, no dá sa odhaliť práve na základe preventívnych vyšetrení u všeobecného lekára alebo odborníka,“ hovorí MUDr. Vladimír Klement, lekár z Agapé Senior Park. „Napríklad neliečený vysoký krvný tlak alebo cukrovka môžu mať aj fatálne následky. Som však presvedčený, že nízke číslo absolvovania preventívnych prehliadok nie je spôsobené len nízkym záujmom seniorov o svoje zdravie, skôr by som to videl v nedostatkoch systému.“
více v článku...
Sťažujú sa na choroby, ale…
S vyšším vekom skutočne prichádza mnoho diagnóz a seniori navštevujú lekárov pomerne často, napriek tomu chodia na preventívne prehliadky sporadicky.
„Dôvody sú sčasti spôsobené systémom a sčasti samotnými dôchodcami,“ zapája sa do debaty Ing. Ján Skyba, predseda Okresnej organizácie Jednoty dôchodcov Slovenska Trenčín. Sám často počúva výhovorky typu: cítim sa dobre, nič ma nebolí, tak na čo by som chodil…
„Z môjho pohľadu, ak by bol systém nastavený tak, že lekár prvého kontaktu by bol povinný pacienta na preventívnu prehliadku pozvať, absencia prehliadok by prestala existovať. Áno, o svoje zdravie sa musí starať každý sám, ale mentalita ľudí sa nedá prerobiť zo dňa na deň. Problém vidím aj v nedostatočnom finančnom pokrytí lekárov zdravotnými poisťovňami. Poisťovňa stanoví mesačný či denný limit finančných prostriedkov, ktorým sa lekár prispôsobí, lebo pracovať zadarmo, a to oprávnene, nebude,“ vysvetľuje J. Skyba.
Vyššia kvalita života
Frekvencia preventívnych prehliadok je legislatívou stanovená v rozmedzí od jedného roka (stomatológ, gynekológ) až po 10 rokov (gastroenterológ). „Senior najmä vo vyššom veku na nejakú prevenciu nemyslí, rieši si dennodenné problémy. Preventívne prehliadky mu treba pripomínať. Rozhodujúcu úlohu v tom musia zohrávať rodinní príslušníci. Výhodu majú domy s viacgeneračnou populáciou,“ je presvedčený J. Skyba. Z tohto pohľadu výhodu môžu mať aj ľudia, ktorí žijú v zariadeniach pre seniorov, kde majú k dispozícii nielen lekársku službu, ale aj personál, ktorý dohliada na termíny preventívnych prehliadok.
„Mnoho druhov rakoviny, cukrovka, problémy s vysokým krvným tlakom, ale aj choroby ako Alzheimer alebo Parkinson diagnostikované dostatočne včas, majú šancu ak už nie na úplné vyliečenie, tak na spomalenie progresu choroby a na zachovanie vyššej kvality života na dlhší čas,“ hovorí lekár z Agapé Senior Park.
Čo treba vedieť
Pandémia vo všeobecnosti zhoršila prístup k lekárskej starostlivosti, no priniesla aj jednu drobnú výhodu, a to v podobe zrušenia nutnosti ísť na vyšetrenie k odbornému lekárovi s výmenným lístkom. Toto pravidlo však už neplatí, od júna sa na vyšetrenie k špecialistovi bez lístka (až na výnimky) nedostanú ani pacienti v seniorskom veku bez ohľadu na zdravotnú poisťovňu.
Práve preventívna prehliadka môže byť príležitosťou získať výmenný lístok na vyšetrenie od svojho lekára prvého kontaktu.
Výmenný lístok pacient nepotrebuje iba v prípade:
- ak ide na vyšetrenie ku gynekológovi, kožnému lekárovi, psychiatrovi a k očnému lekárovi kvôli predpísaniu okuliarov,
- ak ide na dohodnuté kontrolné vyšetrenie,
- ak ide o ochranné ambulantné liečenie.
Prevencia šetrí nielen peniaze
Na preventívnu prehliadku sa zvyčajne tiež treba objednať. Takáto návšteva lekára však vo finále šetrí čas aj peniaze poistenca, rovnako ako zdroje zdravotnej poisťovne a celej spoločnosti. Pretože včasné zachytenie diagnózy skracuje trvanie liečby a zvyšuje šancu na vyliečenie, respektíve pomalší progres ochorenia.
„Možno by dôchodcovské organizácie mohli robiť ešte väčšiu osvetu v pripomínaní významu preventívnych prehliadok, aj keď v tomto smere robíme mnohé aktivity. Na túto tému mávame napríklad prednášky v rámci Akadémie tretieho veku. V každom prípade je potrebná zmena myslenia, a to ako u dôchodcov, tak aj na úrovni ministerstiev a štátu,“ radí J. Skyba s tým, že pravidelné preventívne prehliadky môžu ušetriť finančné prostriedky zamestnávateľom, zamestnancovi aj štátu. „Súčasne môžu odbremeniť nemocničné lôžka, ktoré využijú iba tí, čo ich naozaj potrebujú. Bolo by vhodné upraviť legislatívu v prospech spoločnosti. Možno zdravotné poisťovne spočiatku budú mať nižšie zisky, to sa však podľa môjho názoru v priebehu niekoľkých rokov zmení, ale najmä, pomôže sa všetkým,“ uzatvára zástupca dôchodcov J. Skyba.
Raster
Na akú preventívnu prehliadku máte nárok po 50?
- Všeobecný lekár, raz za 24 mesiacov (darca krvi raz za 12 mesiacov): preventívna prehliadka zahŕňa vyšetrenie celého tela (váha, výška, pulz, krvný tlak), chemický rozbor moču, močový sediment, krvný obraz (vrátane trombocytov a kreatinínu), glykémiu, cholesterol, vyšetrenie prítomnosti krvi v stolici (test na okultné krvácanie), EKG srdca, ALT (vyšetrenie funkcie obličiek), ABI (vyšetrenie priechodnosti ciev v dolných končatinách)
- Stomatológ, raz za 12 mesiacov: vyšetrenie stavu chrupu, ďasien a mäkkých tkanív ústnej dutiny
- Gynekológ, ženy raz za 12 mesiacov: komplexné gynekologické vyšetrenie vrátane palpačného vyšetrenia prsníkov, sonografia a RTG mamografia raz za 2 roky
- Urológ, muži raz za 3 roky: vyšetrenie prostaty
- Gastroenterológ, muži 50+, ženy 40+ raz za 10 rokov: kolonoskopické vyšetrenie konečníka a hrubého čreva