více v článku...

V súčasnej modernej spoločnosti, kedy sa často stretávame s potravinami bohatými na cukor, je čistenie zubov veľmi dôležité. Už odmalička učíme deti, aby nezabúdali na ich dôkladné umytie, v opačnom prípade sa pokazia a budú bolieť. Viete však akým spôsobom účinkuje kombinácia pasty a kefky na našu zubnú sklovinu? Zistite viac o význame čistenia zubov!

Zubná pasta nie je vynález dnešnej doby

Význam zubnej pasty bol objavený už tri až päťtisíc rokov pred našim letopočtom a pripisuje sa Egypťanom. Zatiaľ čo pôvodná pasta obsahovala netradičné prvky ako popol z býka, rozdrvené kosti, či vaječné škrupiny, v roku 1914 došlo k dôležitému prelomu a to k použitiu fluoridu. Práve táto zložka efektívne posilňuje sklovinu a zabraňuje vzniku zubného kazu. Fluorid je prirodzene sa vyskytujúci minerál, nachádzajúci sa v pôde, horninách ale aj vo vode. Okrem spomínanej ochrany pred kazom dokáže zvrátiť proces demineralizácie, kedy sa baktérie spájajú s cukrami a vytvárajú látku, škodlivú pre zub. Dentálne hygienické príslušenstvo s fluoridom viete nájsť aj na internetovom obchode Alza. Vedeli ste, na niektorých miestach vo svete pridávajú fluorid aj do pitnej vody? Vďaka tomu znižujú u ľudí kazivosť zubov až o niekoľko percent.

Každá konzumácia potravín do istej miery podporuje vznik zubného povlaku. Ak sa tento povlak včas neodstráni, začne pomaly napádať vaše zuby alebo môže spôsobiť ochorenie ďasien. Prevencia pred vznikom povlaku a následného zubného kazu taktiež pomáha udržať svieži dych. Čerstvosť dychu je dôležitá vo viacerých ohľadoch – napríklad pri zamestnaní, v ktorom musíte neustále prichádzať do kontaktu s inými ľuďmi. Aj z tohto dôvodu sa čistenie zubov odporúča približne dvakrát denne, minimálne po dve minúty. Svieži dych podporíte aj čistením jazyka – na ňom sa totiž zvykne hromadiť veľké množstvo baktérií.

Ako vyzerá správne čistenie zubov?

Pri každodennom čistení by ste mali uskutočňovať krúživé pohyby po celej ploche zubov. Čistenie by malo byť jemné, pretože silný tlak dráždi ďasná. Nezabúdajte aj na zubnú niť – kefka dosiahne len na dve tretiny povrchu zubov. Hovorí sa, že zuby by ste si mali umývať po každom jedle. Je zrejmé, že nie každý má na takúto frekventovanú činnosť čas. Preto čistenie zubov postačí napríklad ráno a večer. Neoplachujte si zuby hneď po čistení, pretože sa tým zmyje všetok prítomný fluorid. V ideálnom prípade by ste mali meniť zubnú kefku každé tri mesiace alebo aj skôr, ak sa štetinky rozstrapkajú. Ďalším dôvodom na výmenu zubnej kefky je nedávno prekonané prechladnutie alebo chrípka.