Smoothie patrí medzi obľúbené dobroty, pretože prináša množstvo vitamínov a pritom Vás poteší skvelou chuťou. Ako si pripraviť chutné, zdravé a sladké smoothie na každý deň?

Smoothie predstavuje lahodný nápoj, ktorý a skladá z ovocia a zeleniny, pričom na jeho doplnenie môžete použiť mlieko, či vodu. Veľmi populárne sú v poslednej dobe aj rôzne vegánske alternatívy mlieka v rastlinnej podobe ako je ovsené, sójové, či kokosové nápoje. Tie sú omnoho ľahšie ako klasické mlieko a pritom dodajú smoothie skvelú textúru a chuť. Smoothie je možné kombinovať z rôznych ingrediencií, pričom základom pre mixovanie je ponorný mixér alebo tyčový mixér, prípadne priamo smoothie mixér. Ktoré smoothie by ste mali určite vyskúšať?

Základom prípravy je kvalitný mixér

Ako sme už spomenuli základom pre prípravu smoothie je kvalitný mixér, ktorým docielite správnu konzistenciu a textúru. Veľmi dobrou alternatívou je ponorný mixér alebo inak povedané tyčový mixér, ktorý dokáže rozdrviť aj tvrdšie ovocie. Môžete si takouto formou pripraviť smoothie aj z mrazeného ovocia, ktoré bude omnoho krémovejšie a bude pripomínať zmrzlinu. Pri výbere je potrebné dbať na to aký výkon má konkrétny ponorný mixér a tiež aj na jednoduchosť ovládania. Tyčový mixér môže na prípravu smoothie nápojov nahradiť aj priamo smoothie mixér, ktorý treba však tiež voliť vo vyššej cenovej kategórií, aby si poradil aj s tvrdším ovocím.

Zelené smoothie – kombinácia zdravia a lahodnej chuti

Prvým receptom, ktorý si predstavíme je bezpochyby zelené smoothie, ktoré sa dá pripraviť v rôznych alternatívach, no vždy ide o lahodný nápoj. Táto vitamínová bomba pozostáva predovšetkým zo zelenej zeleniny a ovocia. Môžete do neho zvoliť zelené jablko, hrušku, hrozno, kiwi, baby špenát, ale rovnako aj uhorku, kel či rukolu. Na docielenie sladkej chuti je ideálne doplniť smoothie o sladký banán, ktorý môže byť pokojne aj viac prezretý alebo sladučké mango. Následne treba zvoliť nápoj – či už vodu alebo rôzne druhy mlieka podľa Vašej chuti.

Ak chcete do smoothie dostať ešte viac zdraviu prospešných látok, môžete zvoliť chia semiačka, či konopné semiačka. Takouto formou dostanete do tela množstvo minerálov a nutrične bohatých látok naraz a ešte si pritom aj pochutíte. Skvelým doplnkom je aj štipka citrónu na doladenie lahodnej chuti. Zelené smoothie je jednou z najpopulárnejších volieb, pretože si takto viete rýchlo, jednoducho a najmä chutne doplniť zásobu vašich zelených potravín. Zelené smoothie môžete doplniť aj o superpotraviny ako je chlorella, či zelený jačmeň v prášku.

Sladká zdravá odmena ako náhrada nezdravých dobrôt

Každý máme občas chuť na sladké a keď si telo niečo takéto pýta, mali by sme mu to dať. Samozrejme, cukor vieme do tela dostať aj omnoho umiernenejšou cestou ako cez nezdravé sladkosti. Skvelým tipom na zdravú a sladkú dobrotu je vanilkové smoothie, ktoré chutí ako dezert, no pritom obsahuje samé zdravé dobroty.

Základom tohto receptu je jedna šálka mandľového mlieka, ktoré má pomerne výraznú chuť. Následne si do neho nakrájame banán, nasypeme jednu čajovú lyžičku chia semienok, 2 čajové lyžičky konopných semienok a sušené datle. Datle sú skvelým zdravým prírodným sladidlom a úžasne sa dajú využívať aj pri pečení. Na doladenie chuti je ideálne pridať vanilku/vanilkový extrakt a muškátový oriešok podľa vašich chutí. Ak máte po ruke kurkumu, môžete použiť aj túto superpotravinu, ale len v malom množstve.

Smoothie nápoje sa tešia veľkej popularite, pretože umožňujú skonzumovať veľa zdravých surovín naraz a pritom vyprodukovať naozaj chutný nápoj. Dá sa pritom jednoducho zobrať so sebou do práce a skonzumovať kdekoľvek. Aké smoothie recepty si doma robíte Vy a ktoré superpotraviny si do nich pridávate na podporu Vášho zdravia?