Pravdepodobne ste už neraz počuli o operácii sivého zákalu. V takejto situácii ide o operáciu očí, ktorú sprevádza istý priebeh. O tom si však viac povieme práve v tomto článku a nasledujúcich riadkoch. Pohodlne sa usaďte a nechajte sa inšpirovať.

Sivý zákal je pomerne závažný problém, ktorý by ste za žiadnych okolností nemali odkladať na neskôr. Ak na sebe spozorujete základné príznaky sivého zákalu, určite vyhľadajte lekára. Ten vás pošle k vášmu všeobecnému a následne k špecialistovi na podrobnejšie vyšetrenia. Katarakta alebo inak povedané sivý zákal je ochorenie, ktoré sa len tak nevylieči. To znamená, že je nutné podstúpenie operácie. Operácia sivého zákalu však nie je nič, čoho by ste sa mali obávať. Je to bezbolestný zákrok, pretože prebieha pod celkovou anastéziou.

více v článku...

Kedy ide o sivý zákal?

Pýtate sa, kedy sa sivý zákal vyskytuje a ako spozorujete, že ho vôbec máte? V prvom rade ide o ochorenie v oku. To znamená, že akékoľvek zmeny v oku môžu signalizovať sivý zákal. Príčiny sú však dosiaľ nejasné, keďže ide o vekom podmienené ochorenie. To znamená, že s pribúdajúcim vekom sa zvyšuje aj šanca, že dostanete sivý zákal. Samozrejme, nie je to tak u všetkých prípadov, no môžete to očakávať, keď budete starší a v pokročilom veku. Vtedy bude pravdepodobne operácia katarakty nevyhnutná. Nezáleží tak na životnom štýle, prevencii či genetickej predispozícii. Ide najmä o metabolické zmeny v prostredí šošovky, vplyvom čoho dochádza ku vzniku sivého zákalu. Zakalená tak ostáva šošovka a práve v tomto mieste by ste si mali všímať akékoľvek zmeny.

Priebeh operácie je jednoduchý

Je pochopiteľné, že ľudia majú prirodzene strach z akýchkoľvek operácií. To však rozhodne nemusíte mať. Operácia sivého zákalu je totiž zákrok, ktorý pozostáva z niekoľkých jednoduchých krokov. V prvom rade je potrebné povedať, že takáto operácia trvá len niekoľko minút. To znamená, že na operačnom stole určite nestrávite dlhé hodiny. Ide o pomerne bežný zákrok, ktorý sa vykonáva každodenne, pod dohľadom tých najväčších špecialistov. Keďže sivý zákal sa vyskytuje zväčša u veľkej časti populácie, najmä vyššej vekovej kategórie. Operácie sa vykonávajú skutočne každý deň. To vás môže len upokojiť, pretože ku žiadnym komplikáciám ani nedochádza.

Aké sú vaše očakávania?

Aké máte od operácie očakávania? Samozrejme, odstránenie sivého zákalu je samozrejmosťou, no očakávate od toho aj niečo viac? V takejto situácii myslíme na to, či nosíte okuliare a chceli by ste sa ich zbaviť, prípadne či potrebujete jednoducho lepšie vidieť, ak máte aj nejaké iné problémy s očami a celkovým videním. Odborníci z tejto oblasti sa pri predoperačných vyšetreniach nezaujímajú len o sivý zákal, ale aj o váš stav, záľuby či profesiu. To znamená, že budú dbať na to, pokiaľ nosíte okuliare, aby ste ich po operácii ani nemuseli nosiť. Verili by ste tomu? Je to skutočne úžasné, pretože po jednej operácii sa z vás môže stať skutočne nový človek. Štandardný zákrok hradí zdravotná poisťovňa.

Splňte si nielen očakávania týkajúce sa sivého zákalu

Klienti, ktorí sa rozhodnú podstúpiť operáciu, očakávajú odstránenie sivého zákalu. Možno ale najskôr vôbec netušia, že ich operácia môže zbaviť aj iných očných neduhov. Odborníci totiž myslia vopred vaše okuliare, ak ich nosíte a prajete si ich odložiť, alebo na zlepšenie vašich iných očných ťažkostí a celkovo lepšie, kvalitné videnie.

Lekári sa pri predoperačnom vyšetrení preto nezaujímajú len o sivý zákal. Zaujímajú sa o informácie aj o vašom stave, záľubách, profesii… To preto, aby vám pomohli presne na mieru a pokiaľ nosíte okuliare, aby ste ich viac nepotrebovali. Vďaka tomu môžete byť po operácii úplne iným človekom. Štandardný zákrok hradí zdravotná poisťovňa.

Niečo viac o implantovaných očných šošovkách

• Monofokálne šošovky sú v rámci poistenia zadarmo, na rozdiel od ostatných, ktoré sú za príplatok.

• Multifokálna vnútroočná šošovka vám zaistí dokonale ostré videnie do diaľky aj na čítanie.

• Trifokálna vnútroočná šošovka slúži k videniu na čítanie, do diaľky a pomôže vám, aj keď pracujete na počítači a pozeráte sa na strednú vzdialenosť.

• Asferická vnútroočná šošovka pacientom zaistí videnie do diaľky, na TV, aj za zhoršených svetelných podmienok.

• Torická vnútroočná šošovka pomôže všetkým, ktorí trpia astigmatizmom (cylindrami).

• Prídavná Add-On šošovka je určená klientom, ktorí predtým podstúpili operáciu sivého zákalu so základnou monofokálnou šošovkou a teraz si želajú vidieť lepšie bez používania okuliarov.

Čo sa robí počas operácie?

Pravdepodobne vás zaujímajú aj konkrétne kroky počas operácie. V prvom rade musí byť odstránená zakalená časť šošovky, ktorá je následne aj nahradená vnútroočnou šošovkou. Možno to znie drasticky, no vôbec to tak v skutočnosti nie je. Celý zákrok trvá približne 20 minút, pričom sa zobudíte ako s novými a zdravými očami. V deň zákroku by ste mali ostať ešte v nemocnici a nasledujúce dni si chrániť zrak a oddychovať. O všetkom však budete na mieste informovaní.

Ako zdroj informácií do tohto článku sme použili zdroje z týchto kliník: https://www.neovizia.sk/ a https://www.ocnesokolik.sk/