Nie je novinkou, že mindfulness nám prospieva. Umožňuje nám byť prítomní v danom okamihu, uvedomovať si, kde sme a čo robíme. Prostredníctvom cvičenia mindfulness možno znížiť úroveň pociťovaného stresu, či zvýšiť celkovú kvalitu života.

Hoci ani pred pandémiou COVID-u nebola núdza o utrpenie, určite sa počas nej zvýšil počet ľudí, ktorí začali vnímať mindfulness ako spôsob zvládania stresu a obáv, ktoré pandémia priniesla, a mnohí z nich túto prax využívajú dodnes.

Ukázalo sa, že naozaj ľuďom pomáha zlepšiť duševnú pohodu, preto sa bežne používa ako forma liečby nielen duševných porúch, ako je úzkosť a depresia, ale aj závislostí, v liečbe patologického hráčstva a zneužívania návykových látok.

Mnohí z nás sú neustále v pohybe, dúfajúc, že sa nám podarí splniť množstvo plánov, chceme toho „viac“ a „lepšie“ v práci, zdraví alebo vo vzťahoch. Hoci na snahe byť najlepší nie je nič zlé, táto snaha môže byť vyčerpávajúca. Niekedy stačí zastaviť sa a byť prítomný v danom okamihu, aby sa zmiernil stres a úzkosť, ktoré život prináša.

Tu sa pozrieme na päť spôsobov, ktoré nám pomôžu spomaliť a stať sa všímavejšími.

Vytvorte si doma priestor na mindfulness

V našich domovoch máme priestory na jedenie, spanie, prácu a umývanie, tak prečo by sme nemohli mať doma priestor, ktorý je vytvorený na to, aby sme v ňom mohli len tak „byť“?

Ako ľudské bytosti sme veľmi ovplyvnení svojím okolím. Ak cez deň používame spálňu ako pracovný priestor, večer sa nám v nej môže ťažko odpočívať alebo spať. Rovnaká logika platí aj pri hľadaní priestoru pre mindfulness. Ak chcete pestovať pokoj a ticho, musíte si vytvoriť priestor mimo ruchu každodenného života.

Vytvorenie takéhoto priestoru nemusí vyžadovať kompletnú prestavbu domácnosti a nemusí to ani byť veľký priestor alebo vyhradená miestnosť. Kút miestnosti či okenný parapet úplne postačí. Neexistuje ten jeden správny spôsob, ako tento priestor vytvoriť, ale aby fungoval, smie sa používať len na mindfulness alebo inú činnosť zameranú na vyčistenie mysle.

Jedzte všímavo

Všetci vieme, že zdravé stravovanie je pre nás dobré, ale aj všímavé jedenie môže mať význam. Väčšina z nás sa na jedlo pozerá ako na prostriedok na dosiahnutie cieľa – zahnanie pocitu hladu. Ak si však nájdete čas, aby ste vychutnali, čo jete, zistíte, že je to dobré nielen pre vaše telo, ale aj pre vašu dušu. Všímavé jedenie je o využívaní mindfulness, aby ste sa pri jedení plne venovali zážitkom, chutiam a fyzickým signálom.

Na to treba byť plne prítomný v danom okamihu. Nemáte pred sebou televíziu, počítač, telefón ani papier. Keď tieto rušivé faktory pominú a zostanete len vy a tanier s chutným jedlom, môžete začať uvedomelo jesť. Môže to vyžadovať cvik, ale tri hlavné prvky sú: jesť pomaly, dôkladne žuť a prestať jesť, keď máte dosť. Zapojte zmysly prostredníctvom vnímania vôní, farieb, zvukov, textúr a chutí – aj to pomáha.

Sledujte si čas strávený pri obrazovke

Informačné preťaženie je skutočné. Keďže máme na dosah ruky množstvo médií, ľahko sa môže stať, že budeme preťažení a budeme potrebovať digitálny detox. Kľúčom k úspechu je pristupovať k času strávenému pri obrazovke viac s rozvahou, než bezmyšlienkovite.

Mnohí z nás vypĺňajú nečinnosť pozeraním do telefónu, takže strácame schopnosť sebauvedomenia a reflexie. Tento nedostatok uvedomenia môže viesť k tomu, že svoju identitu začneme odvodzovať od porovnania s inými, môže to narušiť fungovanie rodiny a spôsobiť pocit odlúčenia od iných.

Dobrým východiskom je zamyslieť sa nad tým, ako, kedy a prečo trávite čas na svojom zariadení. Skúste sa zastaviť, než zdvihnete telefón a občas odolajte nutkaniu. Keď ho vezmete do ruky, stanovte si určité účely a hranice, ako dlho sa mu budete venovať, alebo ho skúste používať len v určených časoch. Ak v noci nemáte mobilné zariadenie na dosah ruky, tiež to má svoj význam.

Hýbte sa

Cvičenie je osvedčeným receptom na zdravý život. Aj keď sa počas cvičenia často chceme rozptýliť, v skutočnosti má všímavé cvičenie svoje výhody. Nielenže pomáha znižovať stres a úzkosť, ale vďaka nemu sa cítite dobre fyzicky aj psychicky a dokonca môže zlepšiť vašu formu a výkonnosť.

Či už ide o chôdzu, jogu, beh, plávanie, alebo len o malé ranné pretiahnutie, uvedomovanie si pocitov svojho tela pohybom prispieva k väčšej sústredenosti a všímavosti, čo vám pomôže vyťažiť z tréningu viac. Všímavé cvičenie preukázateľne vedie k väčšiemu odhodlaniu a motivácii a k vyššej miere spokojnosti s cvičením.

Ak chcete dosiahnuť uvedomelý pohyb, uistite sa, že máte cieľ cvičenia, venujte pozornosť svojmu telu počas cvičenia, spomaľte a nezabudnite dýchať. A vždy končite niečím príjemným, možno tým, že si ľahnete na záverečnú relaxáciu.

Trávte čas v prírode

Prechádzky v parku, lese, horách, pri mori alebo kdekoľvek, kde môžete byť vonku, sú dôležité pre udržanie vnímania prítomnosti a zlepšenie pohody. Pobyt na čerstvom vzduchu a v prírode dokáže zmeniť náš pohľad na svet, zlepšiť spánok, znížiť krvný tlak, znížiť srdcovú frekvenciu a zlepšiť náladu. Podľa štúdie z roku 2019, ak dve hodiny týždenne strávite v prírode, môže vás to urobiť šťastnejšími a zdravšími.

Pre niektorých sú obľúbenou aktivitou všímavé prechádzky. Krásne na tom je, že sa to dá robiť kdekoľvek, pokiaľ ste vonku. Pri všímavej prechádzke nie je žiadny program – záleží na ceste, nie na cieli. Pozornosť venujte fyzickej stránke činnosti, pristupujte k nej v správnom rozpoložení a využívajte všetky zmysly: zrak, zvuk, čuch, hmat a chuť. Spýtajte sa sami seba, aký máte zážitok z pobytu v prírode v danom okamihu?

Slovo na záver

Podstatou mindfulness je jednoducho stav všímavosti, ktorá je vždy k dispozícii. Ako ľudia sme často príliš zaneprázdnení prácou alebo premýšľaním, aby sme si uvedomili, že máme byť všímaví. Čím viac praktizujete mindfulness, tým viac si budujete svalstvo všímavosti a tým lepšie ju dosahujete.