Smartfóny sa stali neoddeliteľnou súčasťou nášho každodenného života. Nemožno sa preto čudovať, že tieto zariadenia používame nielen výlučne na pracovné povinnosti či na komunikáciu, ale aj na zábavu. Kto hľadá rýchlu zábavu prostredníctvom svojho mobilného telefónu, ten si príde rozhodne na svoje. K dispozícii sú milióny mobilných aplikácií, ktoré ponúkajú nielen hry od výmyslu sveta, ale aj množstvo zaujímavých funkcií.

Kto si chce však zahrať na svojom mobilnom telefóne, ten môže navštíviť aj online kasína. Vo svojom prehliadači  si v nich môžete zahrať zdarma veľké množstvo hier bez toho, aby ste si museli sťahovať desiatky aplikácií, resp. Vám stačí len jedna aplikácia, pre jednoduchý prístup ku všetkým hrám. Ako možno vidieť, komfortnému hraniu kdekoľvek a kedykoľvek nestojí nič v ceste, čo predstavuje aj určité riziko.

více v článku...

Koľko času by sa malo stráviť hraním hier na mobile?

V prvom rade je dôležité pozrieť sa na rad viacerých faktorov. Medzi tieto patrí napríklad pracovná vyťaženosť, rodinná situácia či preferencie voľnočasových aktivít. Množstvo času strávené s hraním na mobilnom telefóne závisí teda od kontextu každodenného života, preto možno akékoľvek paušalizovanie vnímať skôr kontraproduktívne. Kedy možno považovať čas strávený s hraním hier ako príliš dlhý?

  • Ak niekto hrá aj počas pracovnej doby, resp. počas školy.
  • Ak niekto redukuje ostatné voľnočasové aktivity v prospech hrania.
  • Ak niekto redukuje čas spánku v prospech hrania.
  • Ak sa niekto nevie sústrediť a hranie využíva na prokrastináciu.
  • Ak niekto nakupuje príliš veľa hier a doplnkových možností k nim, nad rámec svojich finančných možností.

Ako možno vidieť, prílišné hranie mobilných hier má v extrémnom prípade podobnosť napríklad so závislosťou na hracích automatoch. Určite však nemôžme hovoriť o probléme, ak si niekto zahrá hru počas cesty električkou či na gauči pri televízii. Ide len o čas a intenzitu hry, ktorá sa niekedy vie vymknúť spod kontroly.

Ak máte pocit, že hráte príliš veľa hier na mobilnom telefóne, tak by ste mali samozrejme skúsiť aj iné aktivity. V prípade nutnosti skrátenia času si môžete prečítať napríklad niečo z politiky, zo sveta bulváru, alebo siahnite jednoducho ku knihe. Ak si potrebujete skrátiť čas doma, tak skúste prísť na iné myšlienky produktívne, napríklad upratovaním alebo varením.

Hranie mobilných hier je bez pochýb skvelou zábavou, ktorú si však užívajte rozumne.