Prvý školský deň je pre väčšinu deti na celom svete jedinečným zážitkom. Začína sa pre nich nová etapa života. Sú hrdí a zároveň nadšení, možno aj trochu vydesení, že sa konečne stávajú školákmi. Nemali by ste zabúdať ani na dostatočnú prípravu základných potrieb. Medzi najdôležitejšiu položku patrí školská taška. Deti, ktoré počas školy pociťujú podporu, či už fyzickú alebo psychickú, premieňajú počiatočné nadšenie na pocit pohody v každodennom školskom živote. Začína to správnym výberom školskej tašky a  kľúčovým slovom tu  je „ergonómia“. Preto je školská taška pre prváka tak dôležitá.

Prečo je ergonómia pri výbere školskej tašky prvoradá?

Už v detstve nastavujete smer svojho zdravotného stavu pre neskorší vek. Každý, kto si chce užívať život v zdraví až do vysokého veku, by mal preto dbať na to, aby si svoj dobrý telesný vývoj zabezpečil už v ranom veku. Napríklad preventívnymi opatreniami proti typickým problémom chrbta spôsobeným zlým držaním tela a nesprávnymi pohybmi. Ergonomicky tvarované školské tašky sú v tomto smere mimoriadne cennou pomôckou, pretože udržia váš chrbát neustále v stabilnej rovnováhe.

Každý človek a každé dieťa je iné. Je to zrejmé už len, keď sa pozriete na ľudí okolo seba a vidíte, že každý má iný typ postavy a inú výšku. Preto pri výbere školskej tašky platí, že sa musí pri nosení primerane prispôsobiť konkrétnemu dieťaťu a nie naopak.

Dôležité je vyberať ergonomické školské batohy od kvalitného výrobcu. Stavte na istotu a vyberte si školské tašky od česko-slovenskej firmy Stil, ktorá je overená lekármi a získala certifikáty, takže si môžete byť istí, že vyberiete pre svoje dieťa zdravú a ergonomickú školskú tašku. Nemusíte sa báť, že tieto tašky sú fádne alebo nudné. Výrobcovia vedia, že sa tašky svojim nositeľom musia v prvom rade páčiť, preto u nich nájdete širokú škálu farieb a vzorov. Každý si príde na svoje.

Správne nosenie

V ideálnom prípade by školská taška mala vážiť menej ako 10 % telesnej hmotnosti dieťaťa, napríklad dieťa s hmotnosťou 40 kg by malo uniesť 2 – 3 kg a maximálne 4 kg. Aby sa táto hmotnosť rovnomerne rozložila na chrbát dieťaťa, mali by sa vždy používať oba ramenné popruhy. Mali by byť upravené tak, aby spodná časť tašky sedela okolo pása dieťaťa.