Cukrovka sa v poslednom období objavuje v našej spoločnosti omnoho častejšie a to bez ohľadu na vek pacienta.

více v článku...

Čo je cukrovka?

Cukrovka patrí medzi závažné ochorenia látkovej premeny. Toto ochorenie vzniká nedostatkom prípadne poruchou hormónov (inzulín). Inzulín je hormón, ktorý podporuje pankreas. Tým, že dochádza k poruche inzulínu organizmus nie je schopný zúžitkovať glukózu.

Charakteristickým prejavom cukrovky je teda zvýšená hladina cukru v krvi.

Toto ochorenie sa objavuje v  typoch:

  1. Cukrovka 1. typu – Tento typ cukrovky sa objavuje väčšinou u detí, často sa nazýva aj detská cukrovka. Ojedinelý však nie je ani tento typ cukrovky u dospelých alebo starších ľudí. Tento typ cukrovky býva  poväčšine vrodený. Pri tomto type cukrovky sa inzulín nevytvára v dostatočnom množstve.
  2. Cukrovka 2.typu – Tento typ cukrovky sa objavuje hlavne u dospelých ľudí a u detí, ktoré trpia obezitou a nadváhou. Pri tomto type cukrovky sa produkuje množstvo inzulínu.

Aké sú príznaky cukrovky?

Príznakov cukrovky je mnoho, záleží to aj od typu cukrovky. Na začiatku tohto ochorenia sú príznaky menej výrazne a niektoré sa dokonca prejavia aj v neskoršom štádiu ochorenia.

  • Príznaky cukrovky pri 1. type cukrovky – častý smäd, neustály hlad, časté močenie, náhly úbytok váhy.
  • Priznaky cukrovky pri 2. type cukrovky – častý smäd, časté močenie aj v noci, náhly úbytok alebo prírastok na váhe, únava náladovosť, časté infekcie, svrbenie,

Výskyt symptómov často závisí od toho, aký nadbytok cukru sa nachádza v organizme.

Hladina cukru v krvi

Už pred vypuknutím cukrovky nám dáva organizmus viacero signálov, že niečo nie je v poriadku, že hladinu cukru je dosť vysoká. Avšak keďže pri cukrovke 2. typu sa príznaky niekedy prejavia až vo vyššom štádiu cukrovky pacient si ani neuvedomuje, že niečo nieje v poriadku. Cukrovka môže spôsobovať zlyhanie obličiek kedy je následne nutná dialýza, alebo domáca dialýza.

Z tohto hľadiska je veľmi dôležité si sledovať hladinu cukru v krvi. Minimálne raz za rok navštíviť lekára a nechať sa poriadne vyšetriť.Hladinu cukru v krvi ovplyvňuje mnoho faktorov. Sú to najmä jedlo, cvičenie, lieky, alkohol, alebo dokonca aj v niektorých prípadoch aj stres.

Liečba cukrovky

Pri stanovení liečby berie lekár do úvahy viacero faktorov. Závisí to aj od typu cukrovky, veku pacienta a všeobecný stav pacienta. Ľahšie formy cukrovky sa dajú liečiť aj bez rôznych liekov, diet a pod. V súčasnosti je mnoho druhov liekov, ktoré sú určené na cukrovku.

Dieta pri cukrovke

Diabetická diéta spočíva hlavne v pravidelnej strave a hlavne obmedzovaní tukov a sacharidov. Hladina sa dá udržiavať niekoľkými hlavnými zásadami.

Konzumáciou ovocia a zeleniny, pravidelna strava,eliminácia stresu, dostatok fyzickej aktivity.