Cukrovka sa v poslednom období objavuje v našej spoločnosti omnoho častejšie a to bez ohľadu na vek pacienta.

Čo je cukrovka?

Cukrovka patrí medzi závažné ochorenia látkovej premeny. Toto ochorenie vzniká nedostatkom prípadne poruchou hormónov (inzulín). Inzulín je hormón, ktorý podporuje pankreas. Tým, že dochádza k poruche inzulínu organizmus nie je schopný zúžitkovať glukózu.

Charakteristickým prejavom cukrovky je teda zvýšená hladina cukru v krvi.

Toto ochorenie sa objavuje v  typoch:

  1. Cukrovka 1. typu – Tento typ cukrovky sa objavuje väčšinou u detí, často sa nazýva aj detská cukrovka. Ojedinelý však nie je ani tento typ cukrovky u dospelých alebo starších ľudí. Tento typ cukrovky býva  poväčšine vrodený. Pri tomto type cukrovky sa inzulín nevytvára v dostatočnom množstve.
  2. Cukrovka 2.typu – Tento typ cukrovky sa objavuje hlavne u dospelých ľudí a u detí, ktoré trpia obezitou a nadváhou. Pri tomto type cukrovky sa produkuje množstvo inzulínu.

Aké sú príznaky cukrovky?

Príznakov cukrovky je mnoho, záleží to aj od typu cukrovky. Na začiatku tohto ochorenia sú príznaky menej výrazne a niektoré sa dokonca prejavia aj v neskoršom štádiu ochorenia.

  • Príznaky cukrovky pri 1. type cukrovky – častý smäd, neustály hlad, časté močenie, náhly úbytok váhy.
  • Priznaky cukrovky pri 2. type cukrovky – častý smäd, časté močenie aj v noci, náhly úbytok alebo prírastok na váhe, únava náladovosť, časté infekcie, svrbenie,

Výskyt symptómov často závisí od toho, aký nadbytok cukru sa nachádza v organizme.

Hladina cukru v krvi

Už pred vypuknutím cukrovky nám dáva organizmus viacero signálov, že niečo nie je v poriadku, že hladinu cukru je dosť vysoká. Avšak keďže pri cukrovke 2. typu sa príznaky niekedy prejavia až vo vyššom štádiu cukrovky pacient si ani neuvedomuje, že niečo nieje v poriadku. Cukrovka môže spôsobovať zlyhanie obličiek kedy je následne nutná dialýza, alebo domáca dialýza.

Z tohto hľadiska je veľmi dôležité si sledovať hladinu cukru v krvi. Minimálne raz za rok navštíviť lekára a nechať sa poriadne vyšetriť.Hladinu cukru v krvi ovplyvňuje mnoho faktorov. Sú to najmä jedlo, cvičenie, lieky, alkohol, alebo dokonca aj v niektorých prípadoch aj stres.

Liečba cukrovky

Pri stanovení liečby berie lekár do úvahy viacero faktorov. Závisí to aj od typu cukrovky, veku pacienta a všeobecný stav pacienta. Ľahšie formy cukrovky sa dajú liečiť aj bez rôznych liekov, diet a pod. V súčasnosti je mnoho druhov liekov, ktoré sú určené na cukrovku.

Dieta pri cukrovke

Diabetická diéta spočíva hlavne v pravidelnej strave a hlavne obmedzovaní tukov a sacharidov. Hladina sa dá udržiavať niekoľkými hlavnými zásadami.

Konzumáciou ovocia a zeleniny, pravidelna strava,eliminácia stresu, dostatok fyzickej aktivity.