Digestor v kuchyni je dôležitým prvkom ako pre funkčnosť a hygienu miestnosti, tak aj pre estetiku interiéru. Atmosféra kuchyne závisí aj od modelu, umiestnenia a kvality digestora. To je dôležité najmä pre gazdinky, ktoré rady varia a trávia v tejto časti domu niekoľko hodín denne.

Univerzálnym riešením tu bude nástenný digestor vhodný na inštaláciu do takmer akéhokoľvek dizajnu a veľkosti kuchyne.

Na čo si dať pozor pri výbere nástenného digestora

Konfigurácia a veľkosť. Z hľadiska tvaru je lepšie zvoliť kupolový alebo T-tvarovaný. Zaujímavým riešením pre neštandardný dizajn alebo malú kuchyňu bude rohový model. Rozmery odsávača by sa mali rovnať sporáku alebo byť o niečo väčšie – menšia plocha odsávača bude neúčinná, pretože postriekanie mastnotou kontaminuje nábytok v okolí.

Typ cirkulácie vzduchu. Venujte pozornosť tomu, či existuje vonkajší otvor na vetranie. Ak áno, odpadový vzduch bude odvádzaný potrubím von. Ak nie, ide o digestor s recirkulačným princípom čistenia vzduchu. V takom prípade si vyberte model s niekoľkými úrovňami filtrácie, ktoré eliminujú najmenšie čiastočky tuku a nepríjemného zápachu a vrátia do miestnosti čistý vzduch. Pre optimálnu cirkuláciu by mal byť digestor umiestnený v pohodlnej vzdialenosti od sporáka.

Spotreba energie. Aby odsávač pár efektívne čistil vzduch, mali by ste vypočítať minimum a maximum jeho výkonu. Je potrebné určiť kapacitu miestnosti (vynásobiť šírku, dĺžku a výšku kuchyne). Ak získaný výsledok vynásobíme 6, dostaneme minimálnu úroveň, to znamená, že vzduch sa úplne obnoví 6-krát za hodinu. Pri vynásobení 12 dostaneme maximálnu úroveň a zodpovedajúci počet časov obnovy.

Tichý režim. Príliš hlučné zariadenie je veľmi namáhavé a únavné, preto by ste si mali vyberať modely s hlučnosťou 40 dB a viac. Používajte tiež kvalitné izolačné materiály a vyhýbajte sa mnohým ohybom potrubia.

Filtrácia. Moderné nástenné digestory majú tukové a uhlíkové filtre. Prvý – vyčistite vzduch od tukových častíc a nečistôt, druhý – odstráňte najmenšie nečistoty a nepríjemné pachy. Tukový filter sa dá jednoducho umyť v mydlovom roztoku, uhlíkové filtre je potrebné zakaždým vymeniť za nové.

Dizajn. Výber podľa tohto kritéria závisí od individuálnych preferencií. Moderní výrobcovia ponúkajú veľký výber estetických zariadení, ktoré budú vyhovovať akémukoľvek štýlu, zdôrazňujúc eleganciu a vkus majiteľa.

Digestor v kuchyni má veľký význam pre zdravie a pohodu obyvateľov domu alebo bytu. Toto zariadenie udržuje čistotu v kuchyni a hygienu vzduchu v dome všeobecne, takže by ste nemali šetriť na kvalitnom spotrebiči pre domácnosť – musíte nainštalovať kuchynský digestor!