Máte pocit, že nevládzete? Ste unavení z práce alebo vás vyčerpáva niečo iné? Je čas spomaliť a niečo pre seba urobiť. Možno máme práve vás riešenie. Vedeli ste, že už aj jednoduchý teplý kúpeľ vám môže pomôcť?

Kúpanie má v sebe niečo upokojujúce. Či horúce bazény, prírodné pramene, wellnes, more alebo voňavý kúpeľ. Hydroterapia alebo terapia vodou má svoju históriu a praktizuje sa už celé storočia. Niet divu, že ponorenie sa do vody môže mať na organizmus priaznivé účinky. Bez ohľadu na teplotu sú výhody optimálne pre zdravie mysle aj tela. Aké zdravotne benefity vám, teda kúpanie v teplej vode môže priniesť?

více v článku...

Kúpanie môže prospieť vašim svalom, kĺbom a kostiam

Teplo rozprúdi vašu krv, čo je skvelé nielen na cirkuláciu, ale aj boľavé alebo napnuté svaly sa môžu uvoľniť. Strečing a pohyb vo vode môže mať tiež prosperujúce účinok vplyv na kĺby, svaly a kosti.

Tip: Ak podnikáte, máte sedavú prácu alebo naopak namáhate svoje telo, vodné cvičenie vám môže pomôcť uvoľniť svalstvo.

Kúpeľ môže zmierniť príznaky nachladnutia a chrípky

Para z horúceho kúpeľa môže urobiť s upchatými nosmi a silným kašľom zázraky. Para spôsobuje pohyb krvných ciev v tvári a nose, čím sa uvoľňuje upchatý nos hlienmi. Teplý kúpeľ môže tiež pomôcť vášmu imunitnému systému lepšie bojovať proti vírusom.

Kúpele môžu pozdvihnúť vašu náladu

Kúpanie v teplej vode môže zvýšiť hladinu serotonínu, čo je chemická látka produkovaná mozgom spojená so šťastím a dobrým pocitom. Kúpanie môže znížiť pocity depresie a pesimizmu, pretože vám poskytne skvelú kombináciu izolácie, ticha a pohodlia.

Kúpanie čistí a zvlhčuje vašu pokožku, vlasy a oči

Kúpanie je skvelým spôsobom, ako zabezpečiť hydratáciu tela po všetkých stránkach. Ľudské telo je väčšinou tvorené vodou, a preto sa odporúča, aby sme pili čo najviac. Ale máčať sa v nej je tiež mimoriadne prospešné. Teplý kúpeľ v kombinácii s určitými éterickými olejmi, ako sú kokosové, olivové alebo levanduľové, môže lepšie hydratovať a liečiť suchú alebo podráždenú pokožku.

Tip: Aromaterapia je navyše skvelá na reguláciu vašej nálady a zníženie stresu.


Doprajte si kráľovskú starostlivosť a vyberte si ten najlepší fen na vlasy presne pre Vás.


Môžu vám pomôcť lepšie zaspať

Výhody kvalitného spánku sú všeobecne známe, ale to, ako skutočne získať efektívnych osem hodín, je pre mnohých stále otázkou. Niekto tvrdí, že chladnejšia teplota tela pomôže navodiť spánok, no aj teplý kúpeľ pred spaním môže priniesť podobné výsledky. V noci naše telesné teploty prirodzene klesajú, čo signalizuje produkciu melatonínu, hormónu na spanie. Teplý kúpeľ zvýši vašu telesnú teplotu, čo vyvolá produkciu melatonínu a lepšie vás pripraví na spánok.

Teplý kúpeľ môže pomôcť aj pri spaľovaní kalórií

Iste, kúpanie sa nevyrovná vodnému aerobiku alebo aktívnej vodoliečbe, ale pot vyvolaný horúcim kúpeľom môže spáliť niekoľko kalórií.

Kúpanie či už v studenej alebo horúcej vode; doma vo vani, v prémiových vírivkach a jacuzzi v záhrade, alebo v kúpeľoch, môže mať veľa prospešných účinkov pre zdravie, a to bez nepriaznivých účinkov. Pred začatím akejkoľvek formy vodoliečby sa však odporúča konzultovať ju s lekárom, ak máte zdravotné ťažkosti alebo choroby.