Máte vaňu zanesenú vodným kameňom a nečistotami? Usadzovať sa v nej môžu rôzne nečistoty, ktoré zo seba opláchneme, zvyšky mydla alebo mastnoty. Preto vaňu pravidelne čistite a nezanedbávajte ju. Starostlivosť po kúpaní či sprchovaní vám ušetrí čas a námahu pri neskoršom čistení. Skúste tieto triky a bude zase žiariť čistotou.

více v článku...

Ako často vaňu oplachovať


Zvyšky mydla, šampónu a ostatných nečistôt oplachujte po každom umývaní. Dôkladnejšie umývanie by ste mali vykonávať raz za týždeň. Celú vaňu očistite aj vhodným prostriedkom na odstránenie vodného kameňa. Nezabudnite tiež na škáry a dlaždičky v okolí. Poctivo by ste mali umyť aj všetky povrchy v kúpeľni.
Skúste čistiť octom
Škvrny môžete vyčistiť aj prípravkami, ktoré máte bežne doma po ruke. Všemocný ocot pôsobí dezinfekčne a veľmi efektívne. Podľa webu iReceptar.cz si skvele poradí so usadeným vodným kameňom, nečistotami či zápachom. Na čistenie kúpeľne sa hodí jeho menej aromatický číry variant.
Pripravte si roztok octu a vody prípadne pridajte pre lepší efekt aj saponát. Roztok dobre premiešajte a aplikujte na celý povrch vane a jemne čistite. Nechajte pôsobiť asi 15 až 30 minút a potom vaňu opláchnite vodou.

Ocot dobre funguje s jedlou sódou


Ďalším typom je, že si napustíte vaňu horúcou vodou, do ktorej nalejete asi 3 litre octu a pridáte 4 lyžice jedlej sódy. Nechajte pôsobiť 3 až 4 hodiny a po vypustení vody vaňu vytrite špongiou namočenou do prostriedku na riad alebo na pranie. Dôležité je, aby bol ocot teplý, lepšie potom účinkuje. Na koniec vypustite roztok z vane a opláchnite čistou vodou.

Grep a soľ

Na špinavú vaňu pomôže aj grep so soľou. To vám zaistí nielen úžasný lesk a čistotu, ale aj príjemnú vôňu. Navlhčite celú vaňu, rozpoľte grep a posypte ho hrubozrnnou soľou. Trochú soli nasypte aj dno vane. Grep vždy trochu stlačte, aby z neho vytiekla šťava, a krúživými pohybmi začnite vaňu čistiť. Po niekoľkých kruhoch pridajte soľ a potom opláchnite.
Zmiešajte esenciálny olej s kastílskym mydlom
Zmiešajte 1 hrnček jedlej sódy s 3 lyžicami tekutého kastilského mydla (z drogérie), 15 kvapkami citrusového esenciálneho oleja a 1 lyžicou vody. Zmes premiešajte a dajte do uzatvárateľnej nádoby, v ktorej ju môžete aj skladovať. Na čistenie naneste trochu zmesi na vlhkú handričku, utrite špinavé plochy a starostlivo opláchnite. Tento domáci prostriedok aj krásne prevonia kúpeľňu.