Kancelárske počítače sú navrhnuté tak, aby zvládali jednoduché výpočtové operácie a aplikácie, ktoré nevyžadujú nejaký extra výkon. Počítač do kancelárie je v podstate podobný ako klasický domáci PC, tj. je vhodný pre kancelárske práce, surfovanie po internete, písanie e-mailov, dokumentov a prehrávanie multimédií. V každom prípade však nejde o herný PC alebo o počítač pre prácu s grafikou či databázami.

Ak zvažujete nákup kancelárskeho PC, pozerajte sa po značkách ako je: Dell, HP alebo Lenovo. Aké presne vlastnosti by mal počítač mať si povieme ďalej.

Na čo sa zamerať pri výbere kancelárskeho počítača:

Nízka cena

Nezabudnite, že počítače určené pre kancelársku prácu sú väčšinou zo segmentu menej výkonných, takže nie je potrebné investovať príliš veľa. Cena kancelárskeho počítača sa bude odvíjať od značky aj konkrétnych parametrov.

Existuje samozrejme riešenie, ako aj tu ušetriť a tou sú repasované kancelárske počítače. Ide väčšinou o počítače z lízingov, ktoré prešli kompletnou kontrolou a výmenou chybných dielov.

Repasované kancelárske počítače väčšinou patria k vyšším modelom danej značky, takže okrem úspory peňazí dostanete aj vyšší výkon. Mrknite napr. na stránku www.incomputer.sk, kde ich môžete nakúpiť so zľavou až 50 %.

Nízka spotreba energie

Vzhľadom na to, že kancelársky PC beží v podstate celý deň, mala by spotreba energie, byť nízka. Často sa môžete stretnúť u niektorých PC s označením – zelená úspora energie, čo znamená, že je väčšina komponentov PC, čo najviac integrovaná. Súčasťou základnej dosky je tak zvuková karta, grafická karta, LAN karta a niekedy aj CPU.

Nízka hlučnosť

Ak budete celý sedieť v miestnosti s bežiacim PC určite budete chcieť, aby ho nebolo skoro počuť. Pozrite sa, či má vybraný PC pasívne chladenie CPU, grafickej karty, dosky alebo napájacieho zdroja.

Počítačové komponenty kancelárskych PC

Základná doska – vybraná základná doska by mala byť plne kompatibilná s ostatnými osadenými komponentami, ktoré prípade kupujete zvlášť. Nepriplácejte si zbytočne lepšiu dosku s tým, že by sa to mohlo hodiť v budúcnosti. V budúcnosti to väčšinou dopadne tak, že sa kupuje všetko nové.

CPU – hľadajte najlacnejšie riešenie pre vaše aktuálne potreby. Berte do úvahy požiadavky na spotrebu energie a vyberte si procesor s nízkymi nárokmi na spotrebu.

Operačná pamäť RAM – vo väčšine prípadov stačí pre bežne používané aplikácie cca 4 GB RAM. Pre stolové PC do kancelárie vám budú stačiť lacnejšie moduly DDR2 a DDR3.

Grafická karta – vo väčšine prípadov je u kancelárskeho počítača grafika už integrovaná na základnej doske alebo priamo do CPU. Toto riešenie má vplyv na menšie nároky na energiu, tichší režim a chladenie. Samozrejme je to na úkor výkonu PC.

Pevný disk – výber disku o správnej kapacite je pomerne náročný, pretože každý pracuje s inými objemami dát. Vo väčšine prípadov by vám mal na kancelársku prácu stačiť SATA disk s kapacitou 500 GB.

Napájanie – v tomto prípade by mala byť na prvom mieste určite kvalita a až potom cena. Nekupujte ten najlacnejší zdroj, na ktorý narazíte. Počítač beží celý deň skoro celý rok, takže napájanie musí byť spoľahlivé.

Ostatné komponenty – skriňa PC, mechanika DVD pod. nie sú pre váš kancelársky počítač až tak dôležité, takže na nich môžete ušetriť.

Operačný systém – pri nákupe nového PC je určite lepšie ho zakúpiť už s licenciou Windows. Vyjde to lepšie ako licenciu kupovať samostatne.